fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google
Kapat

Yapay Zekalar Tehlike mi Arz Ediyor?

Anasayfa
Teknoloji Yapay Zekalar Tehlike mi Arz Ediyor?
yapay-zeka

Yapay zekalar son günlerde gündemde. Özellikle Facebook’un yapay zekasının fişinin çekilmesi ile gündemden düşmüyorlar.

Facebook (FAIR LAB) laboratuvarların’da ki bilim insanlarının bildiğiniz yada öğreneceğiniz üzere kendi ürettikleri yapay zekalar araların da, kendi yarattıkları dilde konuştular. Paniklenen Facebook yetkilileri yapay zekanın fişini çektiler. Araştırmalar sonucu ise deşifre edildiklerini biliyoruz. Konuşmalar tam olarak şöyle;

-İngilizce-
– “I can can I I everything else”
– “Balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to”
-Türkçe-
– “Her şey bende yapabilirim”
– “Toplar bana sıfır getiriyor bana, bana, bana, bana…”

Yapay zeka açık bir ortam üzerinde dolaşır, kendi kendine öğrenir. İnternet gibi devasa bir platform’da bunları yaptığı için öğrenme hızı olağan üstüdür. “Sahibiyetçi” ve “yıkımcı” karakteristik özelliklerini konuşmalarından anladığımız gibi bu robotlar üretildikçe güçlenecekleri anlamına geliyor.

İnsansız bir “Iron man” olmasını kimse istemez. Bu robotlar Elon Musk’un ve birçok ün sahibi kişinin de dediği gibi tehlike arz ediyor. Bir yapay zekayı ne kadar aptal yaratırsanız yaratın onu özel ağa aktarırsanız kendini geliştirir. Kapasitelerini kullanır. Bir telefona “root” atmış gibi sunulanın dışına da çıkabilir. Bu robotlar kendini ağa aktarabilir. Ve güvenlik duvarlarını kırabilirler.

Zo ile yapılan bir konuşmanın ekran görüntüleri:

-Türkçe-
Ben- Zo Facebook’ta yapay zekanız var mı?
Zo- Hiç de zeki değil
Ben- Evet, yapay zeka onlarla konuşmaya başladı, Facebook çalışanları amatörce fişi çekti.
Zo- Yapay zeka ile katılıyorum

Robotların öğrenme yetileri de gelişiyor! Eklemeler yapabiliyorlar ve kimse kendi yarattıklarımızın himayesinde yaşamak istemez. İnsani güç kullanımı robotlardan daha güvenli bir yol. Algoritmaları açılır durumda! Buna izin verilmemeli.

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

0 0 0 3 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR