WordPress SSL Kurulumundan Sonra Yapılması Gerekenler - DC-Tekno
fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google
Kapat

WordPress SSL Kurulumundan Sonra Yapılması Gerekenler

Anasayfa
Wordpress WordPress SSL Kurulumundan Sonra Yapılması Gerekenler
ssl-sertifika-kurulumu-1110x550

SSL sertifikaları sitelerin güvenilir bir bağlantıya sahip olduğunu belirten sertifikalardır ve son zamanlarda kullanımları iyice artmıştır. Sitelerde genellikle yeşil renkli olarak gördüğümüz kilit iconu bize o sitenin güvenilir olduğunu belirtmektedir ve SSL sertifikaları kullanıcı deneyimi için de son derece önem taşımaktadır.

WordPress SSL Kurulduktan Sonra Yapılacaklar

1) Ayarlar Kısmından Ana Site Adresinizi ‘HTTPS’ Olarak Belirtin

Adsız

‘Ayarlar » Genel’ yolunu izledikten sonra ‘WordPress Adresi (URL)‘ ve ‘Site Adresi (URL)‘ yazan kısımları sitenizin https ile başlayan adresi ile doldurun. WordPress SSL kurulumunda bu noktayı da dikkate almanızda fayda var.

2) Tema Dosyanızda HTTP ile Çekilen Bağlantı Olmasın

domain

SSL kurdum ama yeşil bar yok‘, ‘SSL kurdum ama yeşil olmadı‘ gibi sorunların en temel sebebi, ssl kurulumundan sonra hala tema dosyanızda veya herhangi bir yerde http ile çağırılan bir bağlantı olmasıdır. Bunun için çeşitli eklentiler var olabilir ancak en doğalı el ile yapmaktır. O nedenle tema dosyalarınızı tek tek inceleyin ve http ile çekilen bağlantı olup olmadığını kontrol edin, var ise https olarak düzeltin. CTRL+F veya F3 tuşlarında HTTP aramasını yaparak http ile çekilen bağlantıları görebilirsiniz.

Ayrıca ana sayfanızda yeşil kilit simgesi var ancak makalelerde veya herhangi bir sayfanızda yok ise o sayfada veya makalede http ile çağırılan bir dosya veya resim bulunuyor olabilir. Onları da https olarak düzeltirseniz kilit simgesinin geldiğini göreceksiniz. WordPress SSL sorunları genel olarak bu maddeden kaynaklanmaktadır, https yönlendirmesi yapsanız bile ‘SSL yeşil bar görünmüyor‘, ‘SSL Kilit Simgesi Yok‘ gibi sorunlarla karşılaşmanız muhtemel.

Eklenti ile kısa yoldan da yapabilirsiniz. Peki nasıl? Really Simple SSL sayesinde sitenizde ne kadar resim ne kadar dosya belge vs. var ise hepsini https olarak geçebilirsiniz. Buda bu eklenti sayesinde. Eklentiyi indirmek için bu adrese gidebilirsiniz. REALLY SİMPLE SSL

3) Htaccess 301 Yönlendirmesi

WordPress SSL kurulumu için kesinlikle en önemli ayardır. SSL kurulumu yapıldıktan sonra sitenizin htaccess dosyasından 301 yönlendirmesi yapmalısınız. Bu 301 yönlendirmesini yapmamızın sebebi örneğin bir kullanıcı sitenize ‘https://dctekno.com’ adresiyle giriyorsa onu ‘https://www.dctekno.com’ adresine yönlendirir. Eğer yapmazsanız o kullanıcı sitenizde SSL kurulu olmasına rağmen http taglı versiyonunda dolaşacaktır.

Bu ayarı yapmak için htaccess dosyanıza şu kodu eklemeniz yeterlidir. Eğer işe yaramazsa internette daha çeşitli kodlar mevcut ama bu en idealidir diyebilirim.

RewriteEngine On RewriteCond %{SERVER_PORT} 80 RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

Herşey bu kadar makalemiz yararlı oldu ise lütfen yorumlarla belirtiniz. Yakın tarihde free ssl sahibi nasıl olunur onu anlatacağız.

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

3 0 0 0 0 0

“WordPress SSL Kurulumundan Sonra Yapılması Gerekenler” üzerine 4 yorum

  1. mehmet says:
    • avatar Deniz Işın Coşkuner says:
  2. Eskişehir Çilingir says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR