WordPress En Yararlı 10 SQL Sorgusu - DC-Tekno
Kapat

WordPress En Yararlı 10 SQL Sorgusu

Anasayfa
Wordpress WordPress En Yararlı 10 SQL Sorgusu
holdingWordPress-min

WordPress’iniz varsa üzülerek söylüyorum ki düzenleme ve periyodik bakım konusunda yapmanız gereken çok işiniz var demektir. Ve bazı durumlarda karşılaştığınız problemler için hızlı olmak zorundasınız.

Böyle durumlarda direkt veritabanı üzerinde çalışmak gerçekten hayat en önemli şeylerdendir. Bu makalede WordPress için 10 kullanışlı SQL sorgusunu görebilirsiniz. WordPress’iniz zor durumda kaldığında bu hızlı ve pratik sorgular kesinlikle işinize yarayacak.

SQL Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Henüz bilmeyenler için kısaca bahsedeyim. SQL sorguları MySQL komut satırı yorumlayıcısında çalıştırılır. Ya da bir çoğumuzun kullandığı PhpMyAdmin gibi popüler bir web arayüzü de kullanılarak yürütülebilir.

Sorgulardan Önce Mutlaka Yedek Alın!

Bu SQL sorguları her ne kadar test edilmiş olsa da, her şeye rağmen sorguları gerçekleştirmeden önce veritabanının yedeğini almayı sakın unutmayın.

Şifrenizi Elle Değiştirmek

Bir gün sizin de başınıza gelebilir. Eğer admin şifrenizi unutursanız tek çözüm MySQL Veritabanı’nda yeni bir şifre oluşturmaktır. Bu sorgunun tek görevi de  bu. Yalnız şifre dönüştürme işlemi için MD5 fonksiyonunun kullanıldığına da dikkatinizi çekmek isterim.

UPDATE ‘wp_users’ SET ‘user_pass’ = MD5(‘PASSWORD’) WHERE ‘user_login’ =’admin’ LIMIT 1;

Yazıları Bir Kullanıcıdan Diğer Kullanıcıya Aktarmak

Yeni WordPress kullanıcıları, güvenlik açısından yazılarını “admin” adı ile yazmamaları gerektiğini bilmiyor ya da unutmuş olabilirler.  Eğer siz de bu hatayı yaptıysanız bu sorgu ile eski yazılarınızı yeni oluşturduğunuz kullanıcıya aktarabilirsiniz. Bu sorguyu kullanırken eski ve yeni kullanıcı adına ihtiyacınız olacaktır.

Yazılardaki Güncelleme Bilgilerini Silin

Güncelleme bilgileri bazen kullanışlı olabiliyor. Özellikle de çok kullanıcılı bloglarda. Ancak bu güncelleme bilgilerinin veritabanındaki kayıtları göründüğünden daha fazla. Örneğin; Blogunuzda 100 adet yazı var ve her biri 10 defa düzenlenerek güncellenmiş. Bütün bu işlemler veritabanındaki wp_posts tablosunda tam 1000 adet kayıt tutulması anlamına geliyor. Oysa size 100 adet kayıt yeterli.

İşte bu sorgu, bahsettiğimiz yazı güncelleme bilgilerini ve ilgili metaları anında silmeye yarıyor. Veritabanındaki şişkinliği giderip rahatlatmak için oldukça işe yarar bir sorgu.

Spam Yorumları Toplu Halde Silme

Fazla söze gerek yok aslında, başlık her şeyi anlatıyor. Onay listesinde biriken spam yorumları toplu halde silmenize yarıyor.

Kullanılmayan Etiketleri Bulun Ve Silin

Etiketler veritabanının wp_terms tablosunda kaydedilir. Ve bazen oluşturulduğu günden beri hiç kullanılmayan etiketler olabilir. Bu kullanılmayan etiketlerin veritabanında daha fazla yer kaplamasını istemiyorsanız, bu sorgu ile güvenli bir şekilde silebilirsiniz.

SELECT * From wp_terms wt INNER JOIN wp_term_taxonomy wtt ON wt.term_id=wtt.term_id WHERE wtt.taxonomy=’post_tag’ AND wtt.count=0;

Verileri Bulun Ve Değiştirin

Bu aslında WordPress için çok gerekli olmayabilir ancak MySQL kullanan herkesin bilmesi gereken bir ipucu. replace() fonksiyonu bir stringi bulup başka bir string ile değiştirmeye yarar. Bu sorguyu çalıştırarak, bir stringi –bütün özellikleri ile birlikte– başka bir stringle değiştirebilirsiniz.

Bütün Eklentilerinizi Toplu Halde Etkisizleştirin

WordPress’te bir şeyler ters gittiğinde çoğunlukla problemin kaynağı kurulan eklentiler olabilir. Ve çok ziyaretçili web sitelerinde bu problemi çözmek için hızlı olmanız gerekir. Bu sorgu sayesinde bütün eklentileri aynı anda etkisizleştirerek problemin çözümünde daha hızlı yol alabilirsiniz.

Kullanılmayan Yazı Metalarını Listeleyin

Blogunuzda yazdığınız yazıların meta bilgileri eklentiler ve özel alanlar aracılığı ile oluşturulur. Çoğu zaman işinize yarasa da veritabanının birdenire büyümesine neden olur. Bu sorgu ile kullanılmadığı halde veritabanında yer kaplayan meta bilgilerini listeleyebilirsiniz.

Eski Yazılardaki Yorumları Kaldırın

1 yıldan daha fazla süredir blog sahibi olanlar bilecektir, eski yazıların altında biriken yorumlar güncelliğini yitirdiği için çoğu zaman okunmadığı halde gereksiz yer kaplayabiliyorlar. Aşağıdaki sorguda 2009-01-01 yerine istediğiniz tarihi yazarak, belirlediğiniz tarihten önceki yazıların yorumlarını anında silebilirsiniz. Kesinlikle bir çok kişinin işine yarayacağını tahmin ediyorum.

Spam Link Bulunan Yorumları Silin

Son olarak, blogunuza yorum şeklinde eklenen spam linklerin önüne geçebilmek için işinize yarayacak bir SQL sorgusu. Sorguda bulunan “%wpbeginner%” bölümü “%” işaretinin arasında olan url adresinin bulunduğu bütün yorumların silinmesi anlamına geliyor.

DELETE from wp_comments WHERE comment_author_url = “%wpbeginner%” ;

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR