Kapat

Windows Kullanıcıları Tehlikede!

Anasayfa
Teknoloji Windows Kullanıcıları Tehlikede!
windows-kullanıcıları-tehlikede

Sizde hatırlarsınız ki son günlerde fidye virüsü yaygınlaştı. Dolayısıyla herkes geren güvenlik önlemlerini almaya başladı. Şimdi ise Windows işletim sistemlerine sorun oluşturacak yeni bir açık ortaya çıktı. Kritik Windows açığı hakkında ise ilk detaylar paylaşıldı…

Microsoft’un son olarak piyasaya sunduğu Windows 10 işletim sistemiyle beraber güvenlik açıklarını kapatmak istese de tam olarak güvenlik sağlanmış değil. Bunun dışında güncelleme desteği kesilen eski sürümler için ise çok daha büyük tehlikeler ortaya çıkıyor.

Ulaşan son detaylarda yer alan Windows açığı da yine kullanıcıları mağdur edecek gibi duruyor. Bu kez açığın etkilediği işletim sistemleri de eski sürümler olarak açıklandı. Söz konusu açığa neden olan sorunun İnternet Explorer tarayıcı ve Mozilla Firefox tarayıcı üzerinde olduğu da ortaya çıkan diğer bir bilgi.

Windows Açığı Sistemi Çökertiyor?

Elde edilen verilere göre Windows Açığı nedeniyle kullanıcıların internet tarayıcılarına uzaktan erişim sağlanabiliyor ve tarayıcı üzerinde çalıştırılan bir kodla beraber bir anda tarayıcının tüm bilgisayarınızın işlem gücünü eline alması sağlanıyor. Diğer bir söylemle bilgisayarın sistem kaynakları erişim sağlayanların eline geçiyor. Bu durumda da tarayıcı çökebiliyor. Sadece tarayıcı çökse iyi bunun yanında bilgisayarınızın da çökme olasılığı tarayıcınızın çökme olasılığından belkide daha fazla.

Windows Açığı nedeniyle yaşanan çökme sorunu mavi ekran ile karşı karşıya kalmanıza da neden olmakta. Yaşanan bu sorunun önüne geçmek içinse ise güncellemelerin yayınlanmasının gerektiği belirtiliyor. Özellikle Firefox ve İntenet Explorer tarayıcılarında yaşanan güvenlik açığı nedeniyle bilgisayarda root yetkisi de alınabilecek kodların çalıştırılabileceği belirtiliyor. Bu açık için Microsoft tarafından bir güncelleme gelip gelmeyeceği ise belirsizliğini koruyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir