Kapat

Windows 10 Nasıl Kurulur, Özellikleri ve Çıktığı Tarihi

Anasayfa
Donanım Windows 10 Nasıl Kurulur, Özellikleri ve Çıktığı Tarihi

Windows 10 Nasıl Kurulur?

Bilgisayarı Windows 10’a Yükseltme İşlemleri, bu sürümde kullanıcılara en rahat şekilde sunuluyor. Bunun için görev çubuğunun sağ tarafındaki küçük Windows butonuna tıklayınız, ardından açılan ekranda “Ücretsiz yükseltmenizi rezerve edin” butonuna tıkladığınızda tüm işlem tamamlanmış olacaktır. Windows 10 resmi olarak sunulduğunda ücretsiz olarak indirme, kurulum ve güncelleme işlemleriniz otomatik olarak yapılacaktır.

Herhangi bir aksilik durumunda yükseltmeyi gerçekleştirmek istemezseniz yine aynı bölümden kurulumu iptal edebilirsiniz.

Windows 10’un Yeni Özellikleri

  • Windows 10 Başlat Menüsü

Başlat menüsü Windows 7 ve Windows 8 karışımı olarak tasarlanmış. Bu sefer daha geniş bir başlat menüsü bulunan Windows 10’da sık kullandığınız uygulamaları sabitleyerek çok daha hızlı bir erişim sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca “Tüm Uygulamalar” sekmesine tıkladığınızda sizi alfabeye göre sıralanmış programlarınız bekliyor olacak. Çok daha uzman bir görünüme sahip başlat menüsüne mail programlarınızı atayarak çok daha stabil işlemler gerçekleştirebiliyorsunuz.

 

  • Windows 10 Arama Özelliği

Şimdiye kadar tüm Windows sürümlerinde en az kullanılan öğelerden olan arama kutucuğu bu sürümle beraber daha ön plana çıkarılmış. Çünkü aramaları hem bilgisayarınızda hem de çevrimiçi olarak gösterdiği için oldukça kullanışlı olmuş. Sesli arama özelliği olan Cortana ise henüz entegre edilmemiş fakat gelecek güncellemelerle birlikte kullanılabileceği söyleniyor.

 

  • Programlar Arasında Hızlı Geçiş

Pek çok kişi tarafından bilinmese de Alt + Tab tuşlarıyla birlikte programlar arasında hızlı geçiş yapılabiliyor. Fakat Windows 10 bunu bambaşka bir noktaya çekmiş. Artık programlarınızı sağa kaydırarak hem kendi kullandığınız alanı kapatmıyorsunuz hem de diğer açık programlara sol tarafta göz atarak işleminizi daha hızlı bir şekilde devam ettirebiliyorsunuz.

  • Windows 10 Görev Çubuğunda Büyük Kolaylıklar

Genişletilmiş ve detaylandırılmış olan yeni görev çubuğu sayesinde tüm işlemlerinizi başka bir sekmeye geçmeden yani masaüstünden halledebiliyorsunuz. Üyeliğinizin bulunduğu sitelerden haberdar olabiliyor, maillerinizi kontrol edebiliyor aynı zamanda bilgisayarınızın tüm ayarlarını buradan ayarlayabiliyorsunuz. Görev çubuğunu istediğiniz gibi genişleterek tasarımını seçebiliyorsunuz.

  • Komut (CMD) Penceresi

Tüm sürümlerde özelliği aynı kalan CMD penceresi bu sefer isteğinize göre boyutlandırılabiliyor aynı zamanda içerisine kod kopyalama özelliği de getirilmiş.

  • Klasör İncelemeleri (Windows Explorer)

Klasör görünümleri Windows 8’den çok büyük farklılıklar içermese de üst tarafta bulunan menüye klasörler üzerinde daha kolay işlemler gerçekleştirmenizi sağlayan butonlar yerleştirilmiş.

  • Windows 10 Yeni Tarayıcı Microsoft Edge Özellikleri

Microsoft Edge kullanıcısına bambaşka bir web deneyimi yaşatacak. Ayarlarını yapmak Chrome kadar kolay ve sayfaların açılış süreleri de diğer tüm tarayıcılardan daha iyi. Bir web sayfası üzerinde kolaylıkla notlar almanızı sağlayan özellikleri mevcut, aynı zamanda bir web sayfasını daha sonra incelemek istiyorsanız hemen One Note aracılığı ile kaydedebiliyor, daha sonra kolaylıkla kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra artık sosyal medyada dahi capsleri bulunan Internet Explorer, Windows 10 sürümüyle beraber yine yayınlandı. Çeşitli hataları hala bünyesinde barındıran yeni IE tamamen kullanım alışkanlığı bulunan kişiler için bu sürüme dâhil edilmiş.

  • Windows 10 Mağazası Tüm İhtiyaçlarınızı Karşılayacak

Windows 10 platformuna sahip tüm cihazlar için uygulamalar sunan mağaza, hem kolay kullanımı hem de ihtiyacınız olan her şeye sahip olmasıyla kullanıcısına büyük kolaylıklar sunuyor. Mağaza içerisinde sürekli olarak yeni uygulamalar ve yazılımlar paylaşılıyor.

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR