Home / İnternet / Wikipedia: Türkiye’yi Özledik

Wikipedia: Türkiye’yi Özledik

Gelişmiş ülkelere oranla gelişmeye devam eden bir ülke olan Türkiye’de internet sansürleri sık sık yaşanıyor. İnternet üzerinde yayınlanan içeriklere erişimin engellenmesi talebi direkt olarak BTK tarafından işleme alınırken, 10 ay önce engellenen Wikipedia bunlardan sadece bir tanesi.

Milyonlarca bilginin bulunduğu ve ”internetin 2. bilgi kaynağı” olarak görülen Wikipedia, bugün Facebook sayfası üzerinden başlattığı ”Türkiye‘yi özledik” kampanyası ile birlikte Türkçe Wikipedia sayfalarının aralıksız güncellenecek olduğunu, merak edilen tüm sorulara gönderi adı altından yanıt verecek olduklarını açıkladı. Wikipedia Vakıf sayfasında şu ifadelere yer verildi; ”Bir sabah uyansanız ve Wikipedia’ya erişemez hale geldiğinizi görseniz ne yapardınız? Bu durum Türkiye’de 10 ay öncesinde başladı ve hala devam ediyor, kullanıcılar bilgiye erişemiyor, Wikipedia Vakfı için destek sağlayamıyor” ifadeleri kullanıldı.

Erişim Engeli Kalkabilir

Sayfaların 1 hafta boyunca güncellenmesi ile birlikte erişim engelinin Wikipedia için kaldırılabilecek olduğu tahmin ediliyor. Türk makamlarına sık sık erişim engellemesinin kaldırılması için talepte bulunduklarını belirten Wikipedia Vakfı, henüz daha erişim engelinden kurtulmuş değil ancak bu ay içerisinde güncellemelerin yapılmasının ardından açılması an meselesi olabilir.

28 yaşında olan Rojda, uzun yıllardan beridir teknoloji hayatı ile iç içe yaşıyor.

About Rojda Hüdaverdi

28 yaşında olan Rojda, uzun yıllardan beridir teknoloji hayatı ile iç içe yaşıyor.

Check Also

Google Chrome Sizi Gizliden Gizliye Tarıyor

Google Chrome, ile ilgili olarak kullanıcıların bilgisayarlarında bulunan verileri tek tek taradığı ve daha güvenli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.