fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google
Kapat

Wikipedia Türkiye’de Neden Erişime Kapatıldı?

Anasayfa
Teknoloji Wikipedia Türkiye’de Neden Erişime Kapatıldı?
wikipedia ülkemizde engellendi

Sıkça rastladığımız erişim engellerine bu sabah bir yenisi daha eklendi ve bu yeni erişim engeli, ülke genelinde ciddi ses getirdi. Çünkü bu kez erişime kapanan site, dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olan Wikipedia içindi. Üstelik gelen erişim engeli sitenin sadece Türkçe kısmını değil, diğer bütün dillerin bulunduğu kısmı da kapsamakta.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu‘nun “Site Bilgileri Sorgu Sayfası” üzerinden Wikipedia sorgulandığında, siteye mahkeme kararı olmaksızın “idari tedbir” uygulandığı görülmekte ve yapılan açıklama şu şekilde:

wikipedia erişimi engellendi

5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.”

BTK’nın bu kararı neden aldığı yönünde henüz herhangi resmi bir açıklama mevcut değil. Fakat konuşulanlara göre Wikipedia’nın Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlara yer verdiği ve yapılan uyarılar dikkate alınmayıp gerekli düzenlemeler yapılmadığı için Wikipedia’ya yönelik, “teröre karşı iş birliği yapmak yerine, Türkiye’ye uluslararası arenada karalama kampanyası yapan çevrelerin parçası olarak hareket eden bir bilgi kaynağı haline gelmesi” gerekçesi ile böyle bir yola başvurulmuş olduğu, bu sebeple de erişim engeli kararı alındığı belirtilmekte.

Şu an e-Devlet üzerinden Wikipedia için arama yaptığınızda “Sorguladığınız web adresine, an itibari ile mahkeme kararıyla konulmuş bir erişim engeli bulunmamaktadır” ifadesi yer alıyor ancak Wikipedia’ya hala erişim sağlanamamakta.

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

1 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR