Kapat

WannaCry, 150 Bin Doların Üstünde Fidye Topladı!

Anasayfa
Teknoloji WannaCry, 150 Bin Doların Üstünde Fidye Topladı!
wannacry-bütün-dünyayı-sardı

Akıl almaz derece de tüm dünyayı sararak birçok büyük şirketin işleyişini durduran WannaCrypt3r 2.0 virüsünün topladığı fidye 110 Bitcoin’e ulaştı. Halende virüs yayılmaya devam ediyor!

Bütün Dünya’ya adeta sümük gibi yapışan ardından bilişim dünyasına felç geçirten WannaCry olarak da adlandırılan WannaCryp3r 2.0 virüsü son ortaya çıkan bilgilere göre 110 Bitcoin yani yaklaşık 194 bin dolar fidye topladı.

Güvenlik önlemleri alınmamış bilgisayarlara ve Windows 10’un altındaki Windows işletim sistemlerine aniden dalan WannaCryp3r 3.0 isimli fidye virüsü 210.000’den fazla kullanıcının bilgisayarına girerken virüs, elde ettiği fidyeye kıyasla şirketleri çok daha büyük zararlara uğrattı. Bu virüsün bulaştığı birçok şirkete ait bilgisayarlar, faaliyetlerini durdurarak kapatılmak zorunda kaldı. Öyle ki ülkemizdeki Renault fabrikası da işleyişini durdurdu.

Özellikle haftasonu sürecine denk geldiği için bu virüsün uğrattığı maddi zarar henüz hesaplanamıyor ancak yarın mesai gününe kadar bu virüsün önüne geçilemezse ortaya çıkan bu fidye virüsü tüm dünya ekonomisine zarar verebilir. Evet şaka değil DÜNYA EKONOMİSİ. Şimdiye kadar sadece bir kişi virüsün yayılmasını durdurabildi ancak şifrelenen dosyaların nasıl geri kurtarılabileceğini bulamadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPONSOR
SPONSOR