Kapat

Telegram İran Tarafından Engellenecek

Anasayfa
Yazılım Telegram İran Tarafından Engellenecek

İran’dan yapılan açıklamada Telegram adlı ülkede en fazla kullanılan mesajlaşma uygulamasının engellenmesine yönelik karar alındığı ve bundan sonraki dönemde İran‘da kendi yerli ve milli uygulamalarının tüm vatandaşlar tarafından kullanılmasının sağlanacak olduğu açıklandı.

Dünyanın kapalı rejimlerinden birisi olan ve dini kuralları dolayısı ile son dönemde Ortadoğu bölgesinde tepki çeken İran’ın aldığı bu kararın arkasında yatan sebep ise ülkede bulunan insanların Sorush isimli yerli uygulama üzerinden takip edilebilmesi ve tüm mesajlaşmalarının İran hükumetince okunabilmesini sağlamak geliyor.

İran Vatandaşlarını Fişliyor

Vatandaşlarını fişlemek adına her türlü adımı atan İran’ın bu konuda ülkede bulunan tüm insanları izlemek istemesi ve bunu başarmaya yönelik her türlü engelleme ve kısıtlama adına en fazla kullanılan Telegram uygulamasını 20 Nisan 2018 tarihi itibari ile engelleme kararının ülkede ciddi tepkilere neden olması bekleniyor. Zira ABD’nin desteğini alan İran halkının geçtiğimiz dönemde sokaklara çıkarak İran hükumetini bir takım kuralları dolayısı ile protesto ettiği basına yansımıştı. Ülkede sosyal medyaya erişim kısıtlı ve engelli iken, cinsel içerikli siteler başta olmak üzere birçok siteye erişim VPN olmadan yapılamıyor.

29 yaşındayım ve 6 yıldan beridir teknoloji editörlüğü yapıyorum. Ankara Üniversitesi mezunuyum.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR