fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google
Kapat

Telefonunuzun Batarya Ömrünü Uzatmak İçin 4 İpucu

Anasayfa
Mobil Telefonunuzun Batarya Ömrünü Uzatmak İçin 4 İpucu
batarya ömrü nasıl uzatılır

Batarya ömrü, akıllı telefonlar için en önemli problemlerden biri. Bu nedenle bataryanızın ömrünü uzatabilecek 4 ipucunu sıraladık.

Günümüzde, dijital cihazların en büyük problemlerinden biri batarya sorunu. Bir çok yerde araştırmacılar, bataryaların ömrünün uzatmak ve enerji kapasitesini arttırmak için çalışıyorlar. Şimdilik ilerlemeler sınırlı, ancak yakın gelecekte yeni gelişmeler ufukta gibi. Daha uzun süre dayanan bataryalar gelene dek elimizdekilerle yetinmek zorundayız. İşte bunları daha verimli ve uzun süre kullanabilmenin 4 yolu!

Tamamen Boşalmadan Şarj Edin

e19e952e7e5f195de5c9245e9d6769f1a30e14d5

Lityum-iyon tabanlı akıllı telefon pilleri, sürekli %0’a dek boşaltıldığında ömürlerinde azalmalar gözlemlenmiş. Battery University’nin yayınladığı tabloya göre %50’ye dek boşaldıktan sonra şarja takılan akıllı telefonların batarya ömürleri, diğerlerine göre daha uzun oluyor.

Tam Dolu Haldeyken Prizde Tutmayın

Lityum-iyon bataryalar, tam doluma ihtiyaç duymazlar. İdeal olan bataryayı %40 ve %80 bandında tutmaktır. Bu şekilde ömürleri uzar. Ancak %100’e dek şarj ediyorsanız, dolum gerçekleştikten sonra şarj cihazında tutmaya devam etmeyin. Bu ömürlerini iyice kısaltır.

Ayda Bir Defa Şarjını Tamamen Sıfırlayın

685d32ae0a57f3562b1403e48e5eb8d31adb1d2e

Ayda bir defa şarjınızın tamamen bitmesi, gerçekten elzem bir durum. Çünkü akıllı telefonlarda diğer lityum-iyon bazlı bataryalara ek olarak “akıllı batarya sistemi” olarak adlandırılan bir sistem mevcut. Üreticiler, ayda bir defa bataryanın tamamen boşalmasını öneriyor.

Soğuk Tutun

Bu çok atlanan bir konu. Elinizdeki akıllı telefon aslında bir bilgisayar! Laptopunuz ısındığında ne olduğunu hatırlayın. Durum aslında bilgisayarların yapıldığı yarı iletkenlerle ilgili bir durum. Uzun süre veya yüksek performansla çalıştığında ısınma ve dirençlerde artış gözlenmekte. Zamanla devreleri yıpratan bu durum, bataryanın da ömründen çalıyor. Bu nedene telefonunuzu sıcaktan koruyun ve uzun çalıştığında mutlaka soğumaya bırakın.

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

1 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR