Kapat

TDK Tarafından Drone Sözcüğüne Türkçe Karşılık Aranıyor! (Anket)

Anasayfa
Eğlence TDK Tarafından Drone Sözcüğüne Türkçe Karşılık Aranıyor! (Anket)
tdk-drone-sözcüğüne-türkçe-karşılık-arıyor

Türk Dil Kurumu (TDK), Drone kelimesinin yerine Türkçe bir kelime kullanmak istiyor. Kullanıcılarında fikriyle hareket etmek isteyen TDK bugün bir anket başlattı.

Teknoloji sektörünün son yıllarda en popüler cihazlarından biri haline gelen drone’lar, ilk ortaya çıktıklarında kullanım amaçları sadece eğlenceydi. Hatta drone’lar için “teknolojik uçurtma” benzetmesi de yapılmaktaydı. Fakat zaman içerisinde bu cihazların potansiyelleri öyle bir arttık ki, yavaş yavaş farklı kullanım alanlarında kendilerine yer bulan drone’lar, bir süre sonra farklı sektörlerin vazgeçilmezleri haline gelmeye başladı. Kuşkusuz her 3 evden 2’sinde bulunan drone’lara artık bu isimle hitap edilmeyecek diyebiliriz.

Hatırlayacağınız üzere en son ‘selfie’ kelimesi için bir karşılık arayan ve ‘özçekim’ kelimesini uygun gören TDK, yeni anketi ile drone’a Türkçe karşılık arıyor. Söz konusu Türkçe karşılık için aday kelimeler ise şu şekilde: Arıgözü, Uçangöz, Uçan kamera, Uçarçeker, Uçurgör. Bizim favorimiz ise Uçangöz.

TDK’nın yapmış olduğu anketine katılmak isteyenler bu bağlantıya tıklayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir