Kapat

Neden Yabancı Film ve Diziler Tercih Ediliyor?

Anasayfa
Karşılaştırma Neden Yabancı Film ve Diziler Tercih Ediliyor?
yabancı-diziler-neden-çok-izleniyor

Hepimizin izlediği en az bir yabancı dizi mutlaka vardır. Buda gösteriyor ki yabancı filmleri ve dizileri çok seviyoruz. Peki neden onlarca yerli dizi ve film varken yabancıları tercih ediyoruz? Mesela neden Cennet Mahallesi, Akasya Durağı, Aşk-ı Memnu varken, Game Of Thrones, The Vampire Diaries, Prison Break gibi dizileri izliyoruz. Aslında cevap çok basit. Çünkü yabancılar bir kurguyu oluştururken tüm olası durumları göz önüne alıyorlar. Oyuncu seçiminden tutun da mekan seçimine kadar her şeyi en ince ayrıntısına kadar hallettikten sonra bir projeye girişiyorlar.

Evet az önce sorduğum gibi yerli filmlerde ve dizilerde belli başlı konular vardır ve şaşmaz bu konular. Hep aynı! Aşk-İntikam-Nefret üçlemesi var olduğu sürece gençli yaşlısı fark etmez herkes yabancı yapımlara yönelir. Şuanda vizyona giren yerli filmlere baktığımızda aşklı meşkli bir senaryo karşımıza çıkıyor. Fark ettiniz değil mi? Bilim kurgu yok, fantastik bir yapım yok… Aslına bakılırsa o kadar kötü dememeliyiz. Çünkü bir dönemler biraz yerli yapımlar gelişiyor dedik ki çok uzun sürmedi. He birde şuna çok şaşırıyoruz. Birkaç yıldan beri bir cin-peri furyası herkesi sardı. Buradan senaristlere, yapımcılara sesleniyoruz: “Bakın korku filmi demek cin-peri demek değil.” Biraz geniş düşünmelisiniz.

Az da olsa arada alışkanlıkları terk etmiş yapımlar çıkıyor. Yerli bilim kurgu-fantastik türü içerikli diziler yapılmaya çalışıldı. Bu diziler niye devam ettirilemedi. Örnek veriyorum 46 Yok Olan. Neden devam ettirilmedi? Neden biliyor musunuz? Çünkü halk aşka meşke o kadar alıştırılmış ki insanlara Cennet Mahallesi, bilim kurgu-fantastik yapımlardan daha çekici geliyor. İllaki masanın üstü boşaltılacak ve Ferhat ile Sultan o masanın üstünde mercimek fırında oynayacak! Evet, bunlar da lazım elbette. Ancak birbirinden farklı yapımlar ortaya konulsa da bu gece X dizisi var yarın Y dizisi var diye izleyici farklı kanalları gezse olmaz mı? Niye her kanalda yer alan dizide birileri ötekilerin arkasından iş çeviriyor, neden hiç 2 aşık kavuşamıyor, birkaç liraya alınmış kuru sıkı tabancalar 80 dakikalık dizide 45 dakika boyunca ateşleniyor? İşte tüm bu nedenlerden dolayı yabancı yapımlar yerlilere göre genç kuşak tarafından daha çok ilgiyle izleniyor. Unutmadan söylemek istiyorum 46 Yok Olan, Ezel, Suskunlar gibi diziler kaliteli dizilerdi. Fakat bu diziler bizim izleyici kitlemize fazla geldi.

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

2 0 0 0 0 0

“Neden Yabancı Film ve Diziler Tercih Ediliyor?” üzerine 1 yorum

  1. Serkan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR