Kapat

Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Anasayfa
İnternet Kredi Notu Ne İşe Yarar?

Kredi notu birçok kişi ve kurum için fazlasıyla önemlidir. Zira kullanacağınız krediler, kredi kartları ve finansal durumunuz için bir nevi rapor olarak kurumların elinde bulunur. Hal böyle olunca herkes için önemi bir kez daha artmaktadır. Kredi notunun herkes tarafından merak edilmesi ve öğrenilmek istenilmesiyle birlikte Kredi Kayıt Bürosu kendi hizmetlerini internet kolu üzerinden sunmaya başladı.

Findeks üzerinden verilen bu hizmetler de Findeks ile kredi notu nasıl öğrenilir şeklinde soru işaretlerine sebep oldu. En basit şekliyle bankaların kayıtlarının tutulduğu Kredi Kayıt Bürosu ile birlikte 9 banka ortak bir projeyle bu kuruma dahil oldu. Dolayısıyla size ait tüm ticari ve finansal sicil kayıtları bir araya getirilerek kredi notunuz oluşturuldu.

 Findeks Kredi Notu

Findeks sizin kredi notunuzu hesaplayarak sizlere ileten bir aracı olarak elimizin altında yer alıyor. Findeks ile kredi notu nasıl öğrenilir sorusuna gelirsek siteye girerek öncelikle hesabınızı oluşturmanız gerekiyor. Sonrasında dilerseniz kredi notunuzu öğrenerek üzerine bir takım yönergeleri takip edebiliyorsunuz.

Bunların arasında kredi notu hakkında daha detaylı bilgiler yer aldığı gibi çok konuda sizleri aydınlatan detaylar paylaşılıyor. Örneğin kredi notu hesaplanırken nelere dikkat edildiği, hangi finansal davranışların kredi notunu etkilediği gibi çok merak edilen konularda içeriklere ulaşabilirsiniz. Hatta dilerseniz asistanlar yardımıyla kendinize özel bir kredi notu yükseltme programı düzenleyebilirsiniz.

 Kredi Notu Düşerse Ne Olur?

Kredi notu neden düşer diye merak edenler için bazı algoritmalar saymak mümkün. Zira kredi notunu doğrudan etkileyen tek bir faktör yok. Sizin mevcut bireysel ya da kurumsal olarak kullandığınız krediler ve kredi kartları bu notun düşmesinde ve yükselmesindeki yegane etkendir. Ancak bu konuda kullanım alışkanlıklarınızın dışında birçok detay notunuzu etkileyebiliyor.

Örneğin mevcut kredilerinizin ödemesini düzenli olarak yaptığınız halde yeni kredi arayışlarına giriyorsunuz. Burada eğer limitinizi aşan kredi arayışlarınız varsa kredi notunuz düşebilir. Aynı zamanda mevcut borç durumunuzda artış olmasından dolayı aldığınız kredilerin sıklığı da kredi notunuzu etkileyen faktörler. Bu gibi algoritmalar kredi notu neden düşer sorusunun cevabı olarak Findeks sayesinde cevap buluyor.

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR