Kapat

iOS’ta Virüs Nasıl Bulunur?

Anasayfa
Nasıl Yapılır iOS’ta Virüs Nasıl Bulunur?
ios-ta-virüs-nasıl-bulunur

Son zamanlarda mobil telefonlara yönelik zararlı yazılımlarda artış yaşandı. Bunun en büyük sebebinin, kullanıcıların gün geçtikçe masaüstü cihazları kullanmayıp mobil cihazlara geçiş yapması olarak söylenebilir. Mobil cihazların popüler olması hackerlerin hedeflerini de değiştirdi. Bundan aylar önce App Store’ u geçerek zararlı mobil uygulamayı iPhone mağazasına yüklemeyi başaran XcodeGhost yazılımı ile hackerler aslında telefonların çok da güvenli olamayacağını teyit etti. Bu sebeple telefonunuza uygulama yüklerken çok dikkatli olmak, telefonda virüs programı kullanmak çok önemli bir hale geldi. iPhone, iPad gibi bir İOS işletim sistemine sahip bir cihaz kullanıyorsanız, bu yazımızı okuyarak İOS telefonunuzu virüslerden nasıl koruyabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
Genel olarak Apple markalı cihazların yüksek güvenlik önlemi ile üretildiği herkes tarafından biliniyor. Apple marka telefon üreticileri, İOS işletim sistemini kullanan cihazları özel yazılımlar kullanarak güvenli hale getirdiler. Bu uygulama ile Apple, kullanıcıların yanlışlıkla zararlı yazılım yüklemelerini imkânsız hale getirdi.

Virüs Bulaştığını Nasıl Anlarım?

Akıllı telefonlara bulaşan virüs işletim sisteminizde birtakım aksaklıklara sebep olur. Virüs bulaşan telefonda şu etkileri görmeniz mümkün: telefon piliniz çabuk biter, internet üzerinden gönderilen verilerde artış yaşanır, telefon tarafından başkasına SMS, e-posta gönderimi görülür, telefonunuzda yüksek kaynak tüketimi ile performans düşüklüğü görülür.

iOS’ta Virüs Bulmak

Özellikle Android cihaz kullanıcılarının Apple marka telefonları kullanmaya başladıklarında merak ettiği ilk şey, iOS’ta virüs nasıl bulunur olmaktadır. Android cihazları virüsten korumak için virüs programları kullanmak gerekmektedir. Fakat İOS için aynı şey geçerli değildir. Yapılan incelemeler ve testler gösteriyor ki İOS işletim sistemi bu zamanda kadar ki en iyi yazılım olduğundan güvenlik üst seviyede olup, telefona virüs bulaşma ihtimali çok azdır. Bu sebeple İOS cihazlara virüs programı yüklenememektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir