Home / Donanım / Intel Sizi İzliyor Olabilir Mi, Ne Dersiniz?

Intel Sizi İzliyor Olabilir Mi, Ne Dersiniz?

Intel’in Arka Kapısı Keşfedildi?

İşlemci performansı deyince akla ilk gelen üreticilerden biri olmayı başaran Intel, iddialara göre x86 destekli işlemcilerine yerleştirdiği yeni keşfedilen arka kapısı ile akıllara “Kullanıcıları izliyor mu?” sorusunu getirmeye başladı. Detaylar haberimizin devamında.

Yıllardır ürettiği kaliteli ve yüksek performanslı işlemcileriyle teknoloji dünyasının başarılı firmaların biri olan Intel, kullanıcılarının güvenini sarsacak bir durumla karşı karşıya.

Donanım uzmanı olan Damien Zammit isimli biri tarafından keşfedilen söz konusu duruma göre Intel, güncel versiyonlu x86 tabanlı işlemcilerine ekstra mini bir işlemciyerleştirmiş durumda.  Bu mini işlemciyi devre dışı bırakmak veya yazılımsal müdahale etmek mümkün görünmüyor. Donanımsal müdahale ettiğinizde ise işlemci kullanılamaz hal alıyor.

Öte yandan ana işlemciden ayrı bir güç merkezine sahip olan işlemci kendine başına çalışabilme imkanına sahip olup işletim sisteminden ve güvenlik duvarından da bağımsız bir şekilde çalışabiliyor. Normal şartlarda Intel’in şirketlere belirli bir ücret karşılığında sunduğu kontrol çipinin içerisinde yerleştirilmiş olan söz konusu minik işlemci, devre dışı bırakılamayışı ile akıllara Intel tarafından arka kapı(backdoor) olarak koyulduğu düşüncesi getiriyor.

Bilindiği gibi kullanıcıları izlemek veya sisteme müdahale etmek için kullanılan arka kapıyabenzetilen söz konusu işlemci ile ilgili Intel tarafından henüz bir açıklama yapılmadı.

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

About Ercan Asilzade

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

Check Also

Flaş Gelişme: GetContact App Store’dan Kaldırıldı

Sosyal medyayı etkisi altına alan GetContact uygulaması bir dakika öncesinde Apple App Store isimli uygulama mağazasından …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.