Kapat

Güney Kore ve Kuzey Kore Arasındaki Farklar!

Anasayfa
Karşılaştırma Güney Kore ve Kuzey Kore Arasındaki Farklar!
güney-kore-ve-kuzey-kore

Güney ve Kuzey Kore neden birbirinden bu kadar farklı veya farklı mı hep merak etmişizdir. Bu soruların cevabını hiç düşündünüz mü? Bu iki yeri birbirinden ayıran ne? İşte o farklar.

1950-53’de yaşanan Kore Savaşı aslında bu yerlerin ayrılmasında ki başlangıç. Bu tarihten itibaren Kore; Kuzey ve Güney Kore şeklinde iki ayrı devlet olarak varlığını sürdürüyorlar. Bugün Güney Kore her açıdan Kuzey Kore’den ileri durumda. Bunuda göz ardı edemeyiz.

1- Askerlik ve Kadınlar

kuzey-kore-güney-kore-farkları

Kadın olarak Kuzey Kore’de yaşıyorsanız, 7 yıl askerlik yapmaya mecbursunuz. Ancak Güney Kore’de kadınlar, yalnızca gönüllü olduklarında askere alınabiliyorlar. Son dönemlerde güneyli kadınlar daha fazla orduya yazılmaya başladılar.

2- Makyaj

güney-kore-kuzey-kore-farkları

Kuzeyli kadınlar, genellikle makyaj malzemesi bulamazlar. Muhtemelen küresel makyaj trendlerinden hiçbirinin haberi yok. Ancak güneyli kısım, tüm dünya ile aynı anda bu trendi de takip edebiliyorlar.

3- Fakirlik

güney-kore-kuzey-kore-farkları-fakirlik

Kuzey Kore’de haklın %40’ın üzerindeki bir kesim açlık sınırının altında yaşamını sürdürmekte. Sağlık hizmetlerinin bedava olmasına karşın insanlar ilaç masraflarını karşılayamıyorlar. Güneyde ise açlık sınırının altında yaşayan oranı %15’in altında.

4- Bağlılık

güney-kore-kuzey-kore-farkları-bağlılık

Kuzey Koreliler liderlerine bağlı olmayı, itaat etmeyi ve onu sevmeyi, okullardan itibaren öğreniyorlar. Lideri eleştirmek doğrudan hapse düşmelerine neden oluyor. Güneyde ise ifade özgürlüğü anayasal bir hak. Bu nedenle zaman zaman Güney Kore’de liderlerin protesto edildiği haberlerini duyabiliyorsunuz.

5- Medya

kuzey-kore-güney-kore-farkları-medya

Kuzey Kore’de medya devletin kontrolünde olduğu için halk, sıradan bir evlenme, eğlence programının nasıl olduğundan habersiz durumda. Televizyon programlarında ise Güney Kore’yi berbat bir yer olarak gösteriyor ve kendi internet ağlarında çarpıtılmış haberler yayınlıyorlar. Her şeye rağmen Güney Kore dizileri kaçak olarak kuzeye giriyor ve güneyin nasıl bir yer olduğunu en azından küçük bir kitle biliyor.

6- Moda

güney-kore-kuzey-kore-farkları-moda

Kuzey Kore modası, güneydeki kısımdan etkilenerek ilerliyor. Kendine özgü pek de bir şey üretemeyen bu ülke, güneyde çıkan birçok ürünün kopyasını 1-2 yıl arası bir süre geriden gelmek suretiyle takip ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir