Kapat

Google Yalan Haberlere Karşı Önlem Alıyor

Anasayfa
Teknoloji Google Yalan Haberlere Karşı Önlem Alıyor
googledan-kullanicilara-internetsiz-arama-mujdesi

Google, gerçeği olmayan içerik ve haberlere karşı doğrulama dönemini şuandan itibaren dünya genelinde başlattı.

Son zamanlarda karşımıza bir çok yalan haber çıkabiliyor ve birçoğu da gündeme çok hızlı düşebiliyor. Gerçeklik içermeyen haberlerde bir çok konuda gündemi kötü etkileyebiliyor, gereksiz yere oyalayabiliyor. Bazende yanlış anlaşılmanın ortaya çıkmasına sebep olabiliyor ki insanlar bu durumdan kötü etkileniyor. Kaliforniyalı teknoloji devi Cuma günü yaptığı açıklamada yeni özellikleri kamuoyuna duyurdu. Gösterilen bilgilerin doğruluğunu değerlendirecek olan arama ve haber sonuçlarında küresel olarak bir özellik ortaya çıktığını duyurdu.

googledan-kullanicilara-internetsiz-arama-mujdesi

Sistem nasıl işleyecek?

Google, bugün başlayarak, PolitiFact ve Snopes gibi gerçeklik kontrol eden sitelerinden dünya çapında arama ve haber sonuçlarına geldiğinde daha zengin bilgiler sunacak. Bu nedenle dünya çapında arama ve haber olması önemli. Örneğin, “27 milyon kişi köleleştirildi” diye arama yaparsanız, arama sonuçlarının üst kısmında bir gerçek-onay kutusu görünecek ve PolitiFact‘in ABD Senatörü Bob Corker’in modern köleliğe kapılan 27 milyon insanın bulunduğunu iddia ettiğini söylediklerini belirtti. “Çoğunlukla doğru” ibaresi yer alıyor.

Diğer yandan diğer özelliklerden biriside içerikleri doğru saygın haber sitelerini ön plana alırken doğruluğu olmayan içerikler paylaşan siteleri geri plana atacak. Bir diğer önemli husus ise şirket, yalan haberlere karşı kullanıcı geri bildirimlerine önem verecek.

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR