Google, Anneler Gününü Es Geçmedi, Doodle Yaptı! - DC-Tekno
Kapat

Google, Anneler Gününü Es Geçmedi, Doodle Yaptı!

Anasayfa
Eğlence Google, Anneler Gününü Es Geçmedi, Doodle Yaptı!
google-anneler-gününe-özel-doodle

Google Bey diye tabir ettiğimiz Dünya’nın en önde gelen arama motoru Anneler Gününü es geçmeyip özel doodle hazırladı.

Anneler günü bugün Google tarafından Doodle oldu. Bugün Google’a giren kullanıcılar anneler günü Doodle’ı ile karşılaştı. Peki en değerli varlığımız olan annelerimizin ‘anneler günü’ ilk olarak ne zaman kutlandı, ve nasıl ortaya çıktı?

ANNELER GÜNÜ’NÜ KUTLAYAN İLK KADIN; ANNA JARVİS

ABD’de Anna Jarvis’in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi.

İşte Google’nin Anneler Günü Doodle

google-anneler-günü-doodle

Anneler Günü Mayıs ayına girdikten sonraki ikinci pazar günü kutlanır. Bu özel günde hayatımızın en değerli parçası olan annelerimizi bir nebze olsun mutlu etmek bizi de mutlu edecektir. Tüm annelerin anneler gününü kutlar mutlu bir Anneler günü geçirmenizi dileriz. Anneler Gününüz kutlu olsun!

ANNELER GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Anneler günü fikrini hayata geçiren Anna Jarvis annesini 1905 yılında kaybettiğinde 41 yaşındaydı.

Asıl mesleği öğretmenlik olan 1864 doğumlu Anna Jarvis, 1902 yılında babası ölünce annesi ile beraber ABD’de, Philadelphia’da yaşamaya ve çalışmaya başladı. Üç yıl sonra 9 Mayıs 1905’de de annesini kaybetti. Sürekli annesi ile beraber yaşamasına rağmen öldükten sonra “Ona hayatta iken gerekli ilgiyi gösteremediği”ne inanıyor ve bunun üzüntüsünü duyuyordu.

İki sene sonra Mayıs’ın ikinci pazarında, annesinin ölüm yıl dönümünde arkadaşlarını evine çağırdı ve bu günün anneler günü olarak ülke çapında kutlanması fikrini ilk onlara danıştı. Fikir kabul gördü, anneler memnun kaldı, babalar itiraz etmedi, Amerika’nın önde gelen bir giysi tüccarı da finansal desteği sağladı.

İlk anneler günü Jarvis’in annesinin 20 yıl süresince haftalık dini dersler verdiği Grafton’daki bir kilisede, 10 Mayıs 1908’de, 407 çocuk ve annesinin katılımı ile kutlandı. Yani büyük bir ilgi gördü. Jarvin her bir anneye ve çocuğa kendi annesinin en çok sevdiği çiçek olan karanfillerden birer tane verdi. O günden sonra, temizliği, asaleti, şefkati ve sabrı ifade eden beyaz karanfil Amerika’da anneler gününün sembolü olarak kabul edildi.

Sıra anneler gününü “milli bir gün” olarak kabul ettirmeye gelmişti. Jarvis, tarihte tek bir kişi tarafından gerçekleştirilen en başarılı mektup yazma kampanyası ile gazete patronlarından iş adamlarına, devlet adamlarından din adamlarına kadar ulaşabildiği herkese bu fikrini iletmeye çalıştı. Fikir o kadar çok ve çabuk kabul gördü ki, Senato onaylamadan çok önce, bir çok eyalet ve şehirde anneler günü kutlamaları gayri resmi olarak başlatılmıştı bile.

Sonunda 8 Mayıs 1914’de Senato’nun onayı, Başkan Wilson’ın da imzası ile Mayıs’ın ikinci pazarı ‘Anneler Günü’ olarak resmen ilan edildi. Çok kısa sürede diğer ülkelere de yayılan bu gün çiçek ve tebrik kartı satışlarının tavana vurduğu bir gün oldu.

Anna Jarvis sonunda muradına ermiş, kampanyasını başarı ile sonuçlandırmıştı ama kendi hayatı pek mutlu sonla bitmedi. Yoğun çalışmadan evlenmeye ve çocuk sahibi olmaya fırsat bulamadı. Her anneler günü onun için bu yönden acı oldu.

Ülkemizde de Türk Kadınlar Birliği’nin girişimi ve önerisi üzerine 1955 yılından beri Mayıs ayının ikinci Pazar günü ‘Anneler Günü’ olarak kutlanmaktadır.

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR