Kapat

Google Adsense Tıklama Başına Ne Kadar Kazandırıyor?

Anasayfa
Seo Google Adsense Tıklama Başına Ne Kadar Kazandırıyor?
adsense-nasıl-para-kazanılır

Google Adsense tıklama başına ne kadar kazandırıyor sorusuna net bir cevap vermek mümkün değil. Çünkü yanıt tamamen farklılık gösteren bir durum.

İlla bize bir rakam söyleyin bırakın laf yapmayı derseniz söyleyeceğiz. Fakat öncesinde bazı konulardan bahsedelim.

Farz edelim ki sizin turizm üzerine bir web siteniz var.

Böyle bir siteye kim reklam vermek ister?: Oteller – Rehberler – Tur firmaları gibi bu sektörde olan bir çok firma.

Örneğin “otel rezervasyon” kelimeler bütününe adwords üzerinden reklam veren otel satan bir online rezervasyon sitesini ele alalım.

Google adwords sitesinden “otel rezervasyon” kelimelerinin bütününün tıklama başına maliyetine baktığımızda karşımıza 6,19 TL gibi bir fiyat çıkıyor. Hemen alttaki resimde zaten bunu görebileceksiniz.

google-adsense-tıklama-başına-ne-kadar-kazandırıyor

Neden bir kelimenin fiyatı bu kadar yüksek dediğinizi duyar gibiyim bunu sebebi, bu kelimede kapışan bir çok firmanın olmasından kaynaklı.

Farz edelim ki bir firma ben tıklama başına 4 TL veririm derken, diğeri ben 5 TL bir diğeri ise ben 6 TL veririm diyor. Bir nevi açık arttırma gibi. He birde unutmadan tıklama başına en çok hangi firma verirse onun reklamı daha çok gösterime sunuluyor.

google-adsense-tik-basina-ne-kadar-veriyor

Hemen yukarıdaki resim bir turizm sitesinin hangi kelimelerden tıklama başına kaç dolar kazandığını gösteriyor.

Resimden de anlaşılacağı gibi bu site “online otel rezervasyon” ve “otel rezervasyon siteleri” kelimelerinden tıklama başına 1,94 – 2.17 dolar gelir sağlamış.

Bu örnek üzerinden yapıcağımız çıkarım ile google adsense ne kadar kazandırır sorusuna şu şekilde cevap verebiliriz;

Google adwords üzerinden reklam verenler seçtikleri kelimeye (örn: otel rezervasyon) tıklama başına ne kadar ücret öderse,

Siz de adsense yayımcısı olarak bu reklam verenlerin bu kelimeler için (örn: otel rezervasyon) ödediği ücretinin büyük bir kısmını, sitenizde bu kelimeler ile çok yakın ya da direkt alakalı içerikler yazdığınızda kazanabilirsiniz.

Şimdi ise google adsense tıklama başına ne kadar veriyor sorunusun tam olarak nerede ve nasıl farklılık gösterdiğine bir göz atalım.

Gelin bir de başka bir kelimeyi yine bir turizm sitesi gözü ile tekrar inceleyelim;

Gene aynı sitenin “mersin tarihi yerler” kelimesini hedefleyen bir başka yazısından kazandığı tıklama başına adsense geliri ise gördüğünüz gibi 0,0 dolar olarak görünüyor; (muhtemelen TL karşılığı da 0,10 kuruş civarıdır)

adsense-tiklama-basina-ne-kadar-veriyor-az-veren-kelimeler

Yine aynı şekilde bu kelime için google adwords üzerinden reklam veren gözü ile tıklama başına ne kadarlık maliyeti olduğuna baktığımızda ise karşımıza 0,16 kuruşluk bir rakam çıkıyor;

google-tik-basina-ne-kadar-veriyor-az-veren-kelime

Bu kelimenin kazandırdığı paraların düşük olma sebebi ise çok basit. Çünkü bu kelimeye reklam veren neredeyse kimse yok. 🙂

“Mersin tarihi yerler” kelimeler bütününe kim reklam verir ki? Veya neden tercih eder ki bu kelimeyi? Ya da daha doğru bir soru ile bu kelimeye reklam veren bir kişi neyi satıyor olabilir ki, buradan gelen ziyaretçiyi satışa dönüştürebilir? Bu yüzden bu kelimeden gelen rakam oldukça düşük.

Tarihi yerleri araştıran birine otel pazarlanabilir mi?

Belki. Ama imkansız denecek derecede az.

En azından otel rezervasyon diye aratan bir kişiye pazarlayabilme potansiyelinin 75’de biri kadar bile olmayan potansiyelle satabilir. İşte, tam da bu yüzden birinin tıklama başına maliyeti 6 TL civarlarında iken, diğerinin 0,16 kuruş.

Bu seferde bu örnekten yola çıkarak baktığımızda google adsense tıklama başına ne kadar kazandırır sorusunun cevabı farklı şekilde karşımıza çıkıyor.

Bu sebeplerden ötürü google adsense tıklama başına ne kadar veriyor sorusunun cevabı farklılık gösteriyor. Sonuç ise sizin tıklama başına kazanacağınız ücret tamamı ile reklam verenlere bağlı.

Diyebileceğimiz bir diğer cümle ise, rekabeti ve kar marjı sektörler ile ilgili yazılar yazdığınız bir siteniz olduğunda oldukça güzel rakamlar kazanmanız mümkün.

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

4 0 0 0 0 1

“Google Adsense Tıklama Başına Ne Kadar Kazandırıyor?” üzerine 1 yorum

  1. Google Fan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR