Kapat

Fransa’da Düzenlenen ‘En Uzun Sözcük’ Yarışmasını Türkçe Kazandı!

Anasayfa
Eğlence Fransa’da Düzenlenen ‘En Uzun Sözcük’ Yarışmasını Türkçe Kazandı!
dünyanın-en-uzun-kelimesi

Fransa’nın Lyon şehrinde bulunan ve aralarında milli dilimiz Türkçe’nin de bulunduğu 10 farklı dilde yayın yapan Euronews kanalının hazırladığı haberde, en uzun sözcük Türkçe’ye ait oldu.

Euronews kanalı, farklı ülkelere mensup gazetecilerden kendi dillerinin en uzun kelimesini bulup bunu kamera karşısında söylemelerini istedi. Yarışmanın kazananı ise 75 harften oluşan ‘Muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeye-bileceklerimizdenmişsinizcesinesiniz’ ile Türkçe oldu. Okuyamıyorum diye üzülmeyin. Ne yazık ki bizde okuyamadık. Zaten tek seferde bu kelimeyi telaffuz edene helal olsun der bir madalyayı hediye buyururuz.

En popüler dil olarak geçen İngilizce’de ise en uzun kelime, bir akciğer hastalığını tanımlamak için kullanılan ‘pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis’ kelimesi oldu. Random atmadık arkadaşlar. Bu kelimenin bir anlamı var. Lakin uydurulan bazı sözcükler ve teknik ifadeler dışarıda bırakıldığında en uzun kelime, İngiliz Kilisesi’nin devletten ayrılmasına karşı olma pozisyonunu tanımlayan ‘antidisestablishmentarianism’ kelimesi.

Türkçe ve İngilizce haricinde Fransızca, İspanyolca ve İtalyancadaki en uzun kelimeler 30 harfin altında yer alıyor. Fransızcadaki 25 harfli ‘anticonstitutionnellement‘ kelimesi, anayasadaki kurallarla uyumlu olmayan bir şefe atıfta bulunulması anlamına gelirken İspanyolcadaki 23 harfli ‘electroencefalografista‘ sözcüğü, beyin dalgaları çizelgesi yapan sağlık çalışanlarını tanımlıyor. İtalyancadaki 26 harfli ‘precipitevolissimevolmente‘ ise ‘mümkün olduğunca hızlı’ anlamına geliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SPONSOR
SPONSOR