Kapat

Falcon 9 50. Kez Fırlatılıyor

Anasayfa
Uzay Falcon 9 50. Kez Fırlatılıyor

SpaceX tarafından geliştirilen ve Falcon 9 Heavy görevinde başarılı bir şekilde 49. kez dünyaya geri dönen Falcon 9 roketinin kısa süre içerisinde 50. kez fırlatılacak olduğu açıklandı. Tekrar kullanılabilir şekilde tasarlanan ve defalarca kullanım ömrü sunan Falcon 9 roketlerinin maliyetleri azaltmak adına en önemli projelerden birisi olduğu, SpaceX yetkililerinin ise denemelerin hızını daha fazla arttırdıkları görülüyor.

Son fırlatılışın üzerinden kısa süre geçmesine rağmen yeni görev için tekrar uzaya fırlatılacak olan Falcon 9 roketi bu sefer geri dönüp dönmeyecek olduğu kesin olmayan bir şekilde fırlatılacak olduğu açıklandı.

Elon Musk Çok Yakından İlgileniyor

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX şirketi tarafından geliştirilmeye devam eden tekrar kullanılabilir roketlerin ABD’de ve tüm dünyada dikkat çektiği, uzay taşımacılığının en önemli projelerinden birisi olduğu söylenmekte. Gelecek dönemde yeni üretilecek olan Falcon 9 roketlerinin SpaceX için maddi ve manevi açıdan bir şans olacağı belirtilirken, şirketin daha güçlü roketler üretmeyi, bu sayede daha ağır yükleri daha kısa sürede istenen hedefe taşımasının önünün açılacağı belirtiliyor. SpaceX’in bu yıl içerisinde 20’den fazla Falcon 9 roketi üretmeyi düşündüğü daha önce yetkililer tarafından açıklanmıştı.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR