Kapat

Facebook’a reklam verirken dikkat edilmesi gerekenler

Anasayfa
Sosyal Medya Facebook’a reklam verirken dikkat edilmesi gerekenler

Sosyal medya‘yı kullanmayan insan dünyada oldukça nadir olarak görülür hele ki bir de Türkiye’de neredeyse görülmez denilebilir. 7’den 70’e diye bir söz vardır ya sosyal medyayı kullanma olayı Türkiye’de de böyle gibi. Özellikle Facebook sosyal dünyaya ilk giriş yapanlar için bulunmaz bir nimettir. Kullanımı oldukça basit ve her konu hakkında paylaşım yapabiliyorsunuz. En çok kullanılan sosyal ağ olması da bundan dolayı olabilir.

Peki ya işletmeler bu konular hakkında ne düşünüyor? Büyük markalar da sosyal medyayı kullanmayan marka neredeyse hiç yok. Tamam kullanıyorlar ama doğru hedef kitleye ulaşabiliyorlar mı? İşte asıl mesele de bu marka bayan giyim sektörü üzerine ise yapmış olduğu reklam çalışmalarında hedef kitle olarak sadece kadınları seçmeli. Tabi erkekler de kadın giyim markasından alışveriş yapabiliyor ama bu oldukça düşük sayıda. 10 erkekten 2’si alışveriş yapıyorsa o erkeklerin yerine reklamı görecek olan kadınlar arasında 10’undan 3’ü alışveriş yapacaktır.

Facebook reklamları sektörde gelişim görmeme yarayacak mıdır?

Markalar sosyal medyanın bu kadar çok yaygın olmadan önce farklı farklı yöntemler deniyordu bunlardan en popüleri ise form ve anket doldurma olayıydı. Hatta bir ara bunun için para ödeyen İnternet siteleri vardı belki de henüz daha vardır. Kesinlikle Facebook reklamları bir çok reklam çeşidinden çok daha faydalı olacaktır. Nedeni ise hem ürünlerinizi tanıtıyorsunuz hem de Facebook sayfanızın beğeni sayısını arttırıyorsunuz beğeni sayısı kesinlikle müşterilerinize güven verecektir.

Facebook’a reklam verirken neye dikkat etmeliyim?

En önemli unsurlardan birisi reklam görselinin dikkat çekici ve karışık olmamasıdır. Yani reklam görselinde ürününün inciğini boncuğunu a’dan z’ye kadarını anlatmayın. Kullanıcılarda merak uyandırmalı ama bunu fazla abartıp da “uçan ayakkabı” gibi anlamsız sözler ile süslemeyin. Yani sattığınız ayakkabı ise ürün görseline “kendini özel hissediyorsan” gibi dikkat çekici ve iddialı sözler ile süsleyin. Görseli hazırlarken de grafiklerine önem verin beyaz bir arka planın üstüne ayakkabıyı koyup fotoğrafını çekip sözü yazıp paylaşmayın. (Ayakkabı örnek olarak verilmiştir.)

Hedef kitlemi nasıl seçebilirim?

Facebook’a reklam verirken en büyük hatalardan biri olan hedef kitle seçimine son vermenin zamanı çoktan gelmişti. Hedef kitlenizi belirlerken sattığınız ürünün veya tanıtmak istediğiniz kampanyanın  yaşa,cinsiyete,özelliklerine ve yaşadığı şehre  gibi farklı özelliklerine göre belirlemek çok önemli.Yapmış olduğunuz kampanya da adı geçen çocuk ise hedef kitlede yaş sınırını ona göre ayarlamanız gerekecektir yani artık bir çok çocukta sosyal medyayı oldukça aktif şekilde kullanmakta bu reklamı gören çocuk kampanyaya katılamayacak  olsa da ebeveynlerine haber verecektir.Böylece sizde istediğiniz kişiye ulaşmış olacaksınız.

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR