fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google
Kapat

Face ID Ve Diğer Yüz Tanıma Sistemleri Koyu Tenli İnsanları Tanımıyor

Anasayfa
Teknoloji Face ID Ve Diğer Yüz Tanıma Sistemleri Koyu Tenli İnsanları Tanımıyor

Apple’ın dünyanın en iyi telefonu olarak lanse ettiği ve gerçekliği kanıtlanan Apple iPhone X modelinde bulunan Face ID isimli yüz tanıma sistemi kendisini sürekli olarak kullanıcısı için geliştirirken, Face ID ve diğer yüz tanıma sistemlerinin zenci kullanıcılar başta olmak üzere koyu tenli olan kişileri tanımakta zorlandığı ortaya çıktı.

Zenci erkeklerin %8’i gibi bir kısmını, zenci ve koyu tenli kadınların %20’sinin Face ID ve diğer yüz algılama sistemlerince tam olarak taranamadığı ortaya çıkarken, bunun bir ayrımcılık olduğu iddia edildi.

117 Milyon ABD’li Kullanıcının Yüzü Tanınıyor

Georgetown Üniversitesi’nin Gizlilik ve Teknoloji Merkezi tarafından yayınlanan rapora göre 117 milyon ABD’linin yüz hatları tanınırken, yüz hatlarının taranması ile birlikte tüm bu bilgilerin FBI, CIA ve NSA gibi kurumların elinde olabilecek olduğu iddia ediliyor. Asıl konu olan koyu tenli kişilerin yüz algılama sistemleri tarafından tam olarak taranmaması sorunlarının nasıl ve ne zaman giderilecek olduğuna yönelik merak. Zira tüm dünyada zencilere gereksiz olarak uygulanan baskı, şiddet, sapkın hareketler tavan yapmış iken teknoloji devlerinin ayrımcılık yapması kati surette kabul edilemez bir durum.

Henüz 26 yaşındayım. 10 yılı aşkın süredir teknoloji üzerine yoğun ilgi duyuyorum ve Adnan Menderes Üniversitesi gazetecilik bölümü mezunuyum.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR