fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google
Kapat

En İyi Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır?

Anasayfa
Nasıl Yapılır En İyi Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır?
en-iyi-wi-fi-ayarı-nasıl-yapılır

Kablosuz ağınızın otomatik olarak ayarlanması çoğu zaman kaliteli verim almanızı engeller. İnternet sağlayıcıları en iyi bant genişliğini sunsa da bazen modemde ince ayar yaparak tam verim yakalayabilirsiniz. Mobilin ağların gelişmesiyle birlikte kablolu bağlantılar çok fazla tercih edilmemektedir.
Özellikle Wi-Fi modemlerin gelişmesi, 5GHz bandında 802.11 ac modemlerin yaygınlaşmasıyla kablosuz ağların, kablolu ağların performansına erişmesini sağlamıştır.

Wi-Fi Ayarı Nasıl Yapılır?

1. Modemde yer alan “IP: 192.168.x.x” bölümünü bularak internet tarayıcınıza yazıp, kullanıcı adı ve şifreyi ilgili bölüme yazınız. Genellikle kullanıcı adı ve şifre ”admin” olarak belirlenmiştir.

2. Wi-Fi (Kablosuz Ağ) bölümünü seçiniz.

3.Karşınıza SSID yani Wi-Fi adı belirlenen bir bölüm çıkacaktır.

4. SSID gizle seçeneğini pasif olarak bırakmalısınız.

5. 802.11 ac bir modeminiz varsa, buradan bütün protokolların bulunduğu kutucukları işaretleyiniz. Eğer bu modemden kullanmıyorsanız, kablosuz bağlantı cihazları yeni model ise; kablosuz modunu N only, değil ise b/g/n modunu seçiniz.

6. Kanal bant genişliği bölümüne geçerek, eğer modeminiz 5GHz ise burada 20/40 MHz’yi, 2.5GHz ise sadece 20 MHz’yi seçiniz.

7. Kablosuz modem ayarının en önemli bölümü olan kanal seçimi bölümüne geçtikten sonra, burada çevrenizdeki kablosuz modemlerin hangi kanalları seçtiklerini görebilecek, sizin modem ile karşılaştırma yapabileceksiniz. Bu kanallardan boşta olan kanalı seçmeniz gerekmektedir. Android cihaz kullanıyorsanız, internet tarayıcıları üzerinden Wifi Analyzer uygulamasını indirerek tarama yapınız. Karşınıza çıkacak olan, çevrenizdeki kablosuz ağların kullandığı kanalları görüntüledikten sonra, modeminizin ayarından boşta olan kanalı seçiniz. Özellikle boş ise 8, 11 veya 13. kanallardan birini seçmeniz daha sağlıklı olacaktır. Windows İşletim Sistemi uyumlu cihaz kullanıyorsanız internet tarayıcısı üzerinden WifiInfoView programını indirerek Wi-Fi kanallarını görüntüleyebilirsiniz.
Mac İşletim Sisteminde ise “alt” tuşu ile Wi-Fi simgesine tıklayınız. Açılan menüden “Kablosuz Ağ Tanıları” bölümünü açarak durum çubuğundaki Pencere>Tara seçeneği ile Wi-Fi kanallarını görüntüleyebilirsiniz.

8. Kimlik doğrulama kısmından WPA2’yi ve WPA şifrelerinden AES’i seçerek Wi-Fi’de yaşadığınız bağlantı ve hız sorunlarınız çözüme kavuşturmuş olursunuz.

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

1 1 0 0 0 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR