fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google
Kapat

Elon Musk’ın Mustafa Kemal Atatürk’e Olan İlgisi

Anasayfa
İnternet Elon Musk’ın Mustafa Kemal Atatürk’e Olan İlgisi

İlk olarak Elon Musk hakkında bir bilgisi olmayanlar için kısaca ele alalım. Elon Musk Güney Afrika ve Kanada asıllı, Güney Afrikalı, Kanadalı, ve Amerikalı mühendis, mucit, yatırımcı ve girişimci. SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortaklarındandır. Fakat böyle bir kişinin Mustafa Kemal Atatürk ile alakası nedir? veya gerçekten bir alakası varmıdır?

Türkiye ziyareti sırasında Anıtkabir’i ziyaret eden Elon Musk Instagram hesabından Anıtkabir önünde bir fotoğraf çektirerek ‘’Atatürk Anıtkabir’’ yorumuyla paylaşımda bulundu. Aradan fazla bir zaman geçmeden 2. Paylaşımında bulunan Elon Musk bu seferde Atatürk Mozalesi’nin önüne bırakılmış bir çiçek fotoğrafı ve ‘’Çiçekler koydum. Üç kırık kaburga, delik bir akciğer ve

yine de savaştı.” Yorumuyla hem dünya basınının hem Türk halkının dikkatlerini üzerine çekti. Peki neydi Elon Musk’un bu Atatürk’e ilgi ve alakası veya sadece bir göz boyama veya şirketlerinin Türk halkı tarafından benimsenip daha fazla para kazanma sevdasımıydı. Bu konuyu şu şekilde ele alabiliriz; yukarıda da bahsettiğimiz gibi PayPal’ın yani dünya çapında 200 ü aşkın ülkede ödeme kolaylığı sağlayan bir şirket kuran Elon Musk bu şirketini bir buçuk milyar dolara satıyor ve bu satış sonrasında eline yüz altmış beş milyon dolar nakit para giriyor Şimdi düşüneli yüz altmış beş milyon dolarınız var. Ne yaparsınız? Arabamı alırsınız? Yoksa çok büyük lüks bir ev mi? veya bankaya yatırıp faiziyle bile 7 ceddinizi doyurabilecek büyük paralar mı kazanırsınız? Seçenekler çok fazla insanların hayallerinde para ile yapılabilecek çok çeşitli seçenekler olabilir değil mi?

Atatürk Anıtkabir

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on


Elon Musk bu parayla kurulu düzenini bozarak Amerika, Rusya, Cin gibi dünya devi ülkelerin pazarı olan yani bir girişimcinin yatırımcının değil de ülkelerin yarıştığı bir sektöre uzay sektörüne yatırımda bulunarak SpaceX in kurucusu oluyor. Peki bu SpaceX şirketinin amacı nedir işte Elon Musk bir çok kez kendi hayallerinden bahsederken üstünde yaşadığımız bu gezegene karamsar bakarak dünyanın sonunu iyi görmediğini belirtir ve dünya barışından sık sık söz eder. Uzun lafın kısası Elon Musk Mars gezegenini ulaşılabilir kılmak orada insanlık için bir eko sistem oluşturma hayali içerisindedir.

Peki bize ne arkadaş Atatürk ile alakası nedir demeyin. Ulu önder Atatürk ün şu sözlerini size hatırlatırım “Yurtta barış, cihanda barış” yani yurtta barış DÜNYADA barış, Elon Musk dünya barışından bahsederken Atatürk’ün bu sözünden etkilenmiş olabilirmiydi veya tüm servetini uzaya çıkabilmek için Marsı insanlık için yaşanabilir kılmak için yatırım yapan çok zengin bir iş adamı yine ulu önderimiz Atatürk ün ‘’İstikbal göklerdedir’’ öngörüsüyle yola çıkmış olabilir mi? Bilmeliyiz ki hayallerini gerçekleştirmeye kendini adamış insanların ilham aldığı bir kişi vardır. Kim bilir belki de Elon Musk okuduğu bir kitapta Mustafa Kemal Atatürk ün dediği gibi istikbali göklerde bulacağına inanmıştır ve bu inancına destek çıkan Atatürk’ün kendi milletinden ve devletinden olmayan bir liderin huzurunda saygısını belli etmiştir.

Yazar Akif TEMİR

 

 

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

13 0 0 0 0 0

“Elon Musk’ın Mustafa Kemal Atatürk’e Olan İlgisi” üzerine 1 yorum

  1. Cihan.fct says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR