Kapat

Dünya Üzerindeki En Radyoaktif 3 Bölge

Anasayfa
Karşılaştırma Dünya Üzerindeki En Radyoaktif 3 Bölge
cernobil

Radyoaktif kirliliğin oluşmasının en büyük nedeni soğuk savaş döneminde yapılan çalışmalardır. Bu kirlilik insan hayatında risk oluşturmaktadır. Peki dünya üzerindeki en radyoaktif 3 bölge hangisidir? İşte detaylar…

3) Mailuu-Suu, Kyrgyzstan

Bu eski uranyum maden kasabasının adı Mailuu-Suu. Bu listede kendisine yer bulabilmesinin en büyük nedeni maden atıklarıdır. Şehirde yapılan kazılardan ötürü 1.9 milyon kübik metre uranyum atığı birikmiştir. Şehirde halen 25.000 kişi yaşamaktadır. Yapılan bazı araştırmalara göre şehir, dünyanın radyoaktif olarak en kirli üçüncü yeridir. Erezyon ve diğer doğal afetlerin sıklıkla yaşandığı bölgede radyoaktif materyaller nedeniyle kirlilik oranı daha da artmaktadır.

2) Chernobyl, Ukraine

Tarihte yaşanan en elim nükleer felaketlerden biri olarak bilinir. Bu yüzden Chernobyl Felaketi olarak da anılır. 26 Nisan 1986 yılında Ukrayna’da Nükleer Reaktörde meydana gelen patlama büyük oranda radyoaktif maddenin yayılmasına neden olmuştur. Gerçekleşen patlama sonrasında radyoaktif materyaller Avrupa ve Sovyetler Birliği’ne yayılmıştır. Patlamadan en ağır darbeyi nükleer reaktör almıştır. Bölge ve çevresi yaşanan olaydan sonra boşaltılmış ve halen inanılmaz derecede radyoaktif olma özelliğini sürdürmektedir. Uzunca bir süredir gerçekleşen arındırma faaliyetlerine rağmen insanların bölgeye tekrar yerleşebilmeleri için on yıllarca sürenin geçmesi gerekmektedir.

Patlamadan tamı tamına 6 milyon kişi etkilenmiş olup 4 bin ile 93 bin kadarı hayatını kaybetmiştir.

1) Fukushima, Japonya

Fukushima depremi olarak nitelendirilen facia Japonya’da gerçekleşmiştir. Dünyanın en uzun süre devam eden nükleer tehlikesidir. Fukushima Chernobyl’den bu yana yaşanan en kötü kazadır. Üç reaktörün erimesine neden olan deprem sonrasında reaktörden 200 mil öteye yüksek oranda radyasyon yayılmıştır.

Bu facianın yaşanmasının en büyük nedenleri 2011 yılında yaşanan deprem ve sonrasında gelişen tsunami dalgalarıdır. Reaktördeki cihazların çalışmasını durduran bu felaketler, gerçekleşen erimenin ana sebeplerindendi. Dünyadaki en radyoaktif bölge olma özelliğini taşıyor olmasının nedeni olayın yeni olmasıdır. Olayla birlikte çevreye yayılan radyasyonun kalıcı etkileri henüz belli değildir. Temizlik faaliyetleri halen devam etmekte fakat bölgenin tekrar güvenli hale getirilmesi için bir ömür geçmesi gerekecek.

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR