CHOMAR: Yerli İlk Antivirüs Programı - DC-Tekno
fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google
Kapat

CHOMAR: Yerli İlk Antivirüs Programı

Anasayfa
Teknoloji CHOMAR: Yerli İlk Antivirüs Programı
chomar antivirüs

Adı her ne kadar gündemdeki terimleri akıllara getirse de Mersin’de 10 kişilik bir ekibin ürettiği altın sertifikaya sahip antivirüs programı Chomar, Türkiye’nin ilk yerli antivirüsü olmasıyla dikkat çekiyor.

Antivirüs programı dediğimizde ilk akla gelenler her zaman CM Security, Kaspersky, ESET, Avast, BitDefender, AVG, Avira, Comodo ve McAfee gibi programlar olsa da artık yerli bir antivirüs programımız var. Chomar adını taşıyan (Evet, okunuşu Çomar) bu yerli antivirüs, Mersin’deki Teknopark’ta 10 kişilik yazılım geliştirme ekibinin 3 yıllık çalışması sonucunda ortaya Chomar çıktı. Türkiye’nin ilk Antivirüs yazılımı” olarak öne sürülen program, Türk Antivirüs adlı daha önce sunulan yazılımın demo’da kalmasıyla aslında bu unvanı da hak ediyor. (Comodo’nun da kurucusu ve CEO’su nun Türk olmasına rağmen İngiltere’de kurulup Amerika’da faaliyetlerine devam eden bir şirket olduğunu belirtelim)

Bireysel ve kurumsal olarak iki ayrı pakete sahip olan program, eBilge Teknoloji Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından geliştirildi. Sezgisel Tarama Teknolojisi ile kötü amaçlı yazılımları tespit eden ve zero-day attack olarak bilinen saldırılara karşı koruma sağlayabilen yazılım, aynı zamanda takılan harici medya cihazlarına onayınız olmadan veri akışını da engelliyor. Güvenli Dosya Silme Aracı ile de cihazınızdan sileceğiniz verileri geri getirilemeyecek şekilde tamamen silebilen Antivirüs, böylece verilerinizin başkaları tarafından elde edinmesinin de önüne geçiyor.

964b66acb9c1ca98096a2bd0485ab5a721f2a3ef (1) (1) (1) (1)-min

Chomar Antivirüs ve Chomar Internet Security olarak iki ayrı program (yazılım) ve mobil uygulamaya da sahip olan bu yerli program, son dönemde adından oldukça söz ettirmeyi başardı.

Aynı zamanda dünya genelinde sadece 33 antivirüs yazılımında bulunan ve TrendMicro ve 360 gibi bilinen Antivirüs yazılımlarında alamadığı OPSWAT’tan altın sertifikaya sahip olan Chomar, görünüşe göre oldukça başarılı ve güvenilir görünüyor.

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

0 0 0 0 0 0

“CHOMAR: Yerli İlk Antivirüs Programı” üzerine 4 yorum

  1. Zafer Ö. says:
  2. Mehmet says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR