C# ile Gmail den Mail Gönderin! - DC-Tekno
Kapat

C# ile Gmail den Mail Gönderin!

Anasayfa
Nasıl Yapılır C# ile Gmail den Mail Gönderin!

C# ile Gmail den Mail Gönderin!

Merhaba Arkadaşlar,Bu makalemde C# da gmail hesabımızı kullanarak nasıl mail atacağımı anlatmaya çalışacağım. Öncelikle Visual Studio da bir C# uygulaması yaratalım. Ben size herhangi bir form tasarlamadan manuel parametreler girerek mail gönderen bir fonksiyon göstereceğim. Siz bu fonksiyon için form tasarlayarak ve nesnelerin ek özelliklerini kullanarak bu uygulamaya daha da geliştirebilirsini. Aşağıda “SendMail” adında bir fonksiyon bulunmaktadır.

 

publicvoid SendMail()         {             MailMessage mail = newMailMessage(); // mail adında MailMessage nesnesi yaratıyoruz.             mail.From = newMailAddress(“GmailHesabiniz@gmail.com”); //Mailin kimden gittiğini belirtiyoruz             mail.To.Add(“kime@ttmail.com”); //Mailin kime gideceğini belirtiyoruz             mail.Subject = “Deneme Mail Konusu”; //Mail konusu             mail.Body = “Deneme Mail İiçeriği”; //Mailin içeriği             SmtpClient sc = newSmtpClient(); //sc adında SmtpClient nesnesi yaratıyoruz.             sc.Port = 587; //Gmail için geçerli Portu bildiriyoruz             sc.Host = “smtp.gmail.com”; //Gmailin smtp host adresini belirttik             sc.EnableSsl = true; //SSL’i etkinleştirdik.             sc.Credentials = newNetworkCredential(“GmailHesabiniz”, “Şifreniz”); //Gmail hesap kontrolü için bilgilerimizi girdik             sc.Send(mail); //Mailinizi gönderiyoruz.         }

Fonksiyondaki her satır için açıklamayı yaptım. Ancak bu nesnelerin ek özelliklerini de açıklamak istiyorum.

Eğer gönderdiğimiz maillerde gönderen kısmında mail adresimizin değil de ismimizin yazmasını istiyorsak MailAddress nesnesine parametre olarak bunu belirmemiz gerekir. Aşağıda MailAddress nesnesinin alabileceği parametreler yer almaktadır.

MailAddress.MailAddress(string address,string displayName, Encoding displayNameEncoding)

Mailimizin içeriğine bir de dosya eklemek istersek aşağıdaki yapıyı kullanmalıyız.

mail.Attachments.Add(new Attachment(“C:/myText.txt”));

Böylece mailimize “myText.txt” dosyasını da eklemiş oluruz. Eğer her mail gönderdiğimizde ek dosya göndermeyeceksek bu ifadeyi if kontrolü ile koşula bağlı hale getirebiliriz. Mailimize ek özellikler de ekleyebiliriz bu özelliklerden bazıları aşağıda verilmiştir.

mail.SubjectEncoding = System.Text.Encoding.UTF8;

mail.BodyEncoding = System.Text.Encoding.UTF8;

mail.IsBodyHtml = false;

mail.Priority = MailPriority.High;

Bir başka yazımızda görüşmek üzere . . .

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR