Blogger ve Wordpress Arasındaki Farklar - DC-Tekno
fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google
Kapat

Blogger ve WordPress Arasındaki Farklar

Anasayfa
Karşılaştırma Blogger ve WordPress Arasındaki Farklar
seo-wordpress-mi-blogger-m

Web İnternet ortamında genel olarak kullanılan bloglar, Blogger ve WordPress dir. Ancak Bu iki blog arasında seçim yapmak çok zor gibi görülse de hangi blog’u seçmeliyim düşüncenize katkıda bulunması için yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Konuya açıklık getirmesi için Blogger ve WordPress’in genel yapısal durumunu kısaca görerek düşünce mekanizmamızı geliştirelim.

Google Blogger:

Google’un şirket bünyesine eklediği en önemli ürünlerinden biridir. Blogger yayın hayatına draf.blogger.com yani taslak blogger olarak başlamış, ilerleyen dönemde gelişimini tamamlayarak draf kelimesi kaldırıp sadece blogger.com olarak yola devam etmiştir. Blog şablon sekmesinde temaların en altında “ Klasik şablonlara dön” ibaresini görmüş olmalısınız. Bir test blogunuz varsa bu isme tıklayın ve kaydet diyerek önizleme yaptığınızda draf blogger’un ilk dönemlerdeki görünümünü görebilirsiniz.Adamlar baya bi ilerleme kaydetmişler :). Blogger şablon kodları tamamen özgürdür. İstediğiniz gibi kullanabilir değiştirebilirsiniz. Kimse size naptın diye sormaz ve bu yaptığınızdan dolayıda blog’unuzu askıya alıp kapatmaz. Blogger şablon ana kodlar Google sunucularında barındırılır ve sizin her yaptığınız ayrı bir sunucu ile ilişkilendirilerek ana sunucu ile birlikte çalışması sağlanır. Blogların güvenlik ve sağlığı da bu ana sunuculardan sağlanır. Siz ana sunucuya müdehale edemezsiniz. Ancak kendi blog’unuzda istediğinizi yapabilirsiniz. Google Blogger’un bu özelliğinin ne kadar güzel olduğunu herhalde hissetmişsinizdir.
Blogger Ücretsiz, güvenli ve yıllarca kullanabileceğiniz bir alt yapıya sahiptir. Günümüzde de en çok kullanılan sistemlerdendir.

WordPress:

WordPress açık kaynak geliştiricilerinin eklentileri ile çalışır. Kendine özgü bir sistem yapısı vardır. Şablon kodlarına giriş yapamazsınız. Size tanınan özellikler haricinde kullanım sınırlıdır. WordPress blog da yazdığınız yazı ve resimler 3 GB,5GB,10GB ve daha fazlasıdır. Bu kota dolduğunda sizin de işiniz biter. Yazılar çok fazla yer kaplamaz, ancak resim ve videolar WordPress sunucularında kotanız kısa sürede bitebilir.Yani tabi ki limitsiz özellikler de bulunduruyor. Bunca emek ve uğraşınız bu aşamadan sonra yaklaşık 100 $ verirseniz devam eder. Evet ücretsizdir fakat arkasında Ticari bir amaç yatmaktadır. Şablon kodlarını değiştirme gibi bir özeliniz yoktur. Spam koruması olarak Akismet denilen bir eklenti kullanır. Aşırı spam alırsanız blog’unuz otomatik askıya alınır.

WordPress SEO olarak çok ilerde olduğu söylenir ve doğrudur. Çünki birçok algoritma deşifre edilmiş ve eklenti olarak sunulmuştur. Ancak sonuç yine hüsrandır. Google’un Algoritmalarını kısa süreler ile aşabilirsiniz. Ancak sonuç da Google’un kendi Algoritmalarınca anlaşıldığınızda arama sonuçlarının en sonunda kendinizi görür, hatta kara listeye alınırsınız.

WordPress’in birkaç uygulaması haricinde sevebileceğim hiçbir özelliği yoktur. Bunlardan biri Menü widgetlerini kaydırarak alt menü oluşturmadır.

Biz de WordPress kullanıyoruz.Tercihimizi WordPress’ten yana kullandık. Ama karar sizin. 🙂

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

1 0 0 0 0 0

“Blogger ve WordPress Arasındaki Farklar” üzerine 2 yorum

  1. Sinan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR