fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google fuck your mother google
Kapat

Bilgisayarınıza Virüs Girdiğini Nasıl Anlarsınız?

Anasayfa
Nasıl Yapılır Bilgisayarınıza Virüs Girdiğini Nasıl Anlarsınız?
bilgisayar-virüsü-çeşitleri

Bilgisayar kullanıcılarının iyi bildiği bir sıkıntı olan virüs problemi ile her gün uğraşılıyor. İster istemez bunlar bilgisayarımıza bir şey indirdiğimizde, herhangi bir şekilde cd’den ya da flash bellek’ten yükleme yaptığımızda ya da en basitinden bir internet sayfasına girdiğimizde bile virüs adı verilen sistemi karıştıran ve çökerten yapılar bilgisayarımıza bulaşıyor.

Bunu anlamanın birkaç yöntemi var, bunu soru sorarak açığa çıkarmaya çalışacağız.

1-) Bilgisayarınız olağandan daha yavaş mı çalışıyor?

Öncelikle bilgisayarınızın yavaş çalıştığını düşünüyor ve bu soruya evet diyorsanız şunu belirtmeliyim ki en sık görülen virüs belirtilerinden biri bilgisayarın normal hızından yavaş olarak çalışmasıdır. Ancak düşük performansın tek nedeni virüs olmaya da bilir. Bunun için öncelikle bilgisayarınızın birleştirilmesi gereken sabit diski ve daha fazla RAM’a ihtiyaç duyan casus yazılım ve programlar olabilir. Öncelikle onları yok etmenizde fayda var.

2-) Beklenmedik iletilerle karşılaşıyor musunuz?

İkinci olarak bilgisayarınızda beklenmedik iletiler alıyorsanız bilmenizde fayda var virüsler bilgisayarınızın işletim sisteminin bozulmasına neden olur ve değişik iletiler alabilirsiniz. Ya da bazı programlar beklenmedik şekilde açılıp kapanabilir.

  • Virüslü dosya nasıl anlaşılır?

Sistemdeki her dosyanın öyle ya da böyle bir uzantısı vardır. Şimdi sizlere virüs olma ihtimali taşıyan dosya uzantılarını yazacağım. Örnek uzantı olarak com, exe, png, jpeg gibi gösterebiliriz. Bunların içinde bazıları dosyanın kendi başına çalıştığını bazıları ise çalışmak için başka programlara ihtiyaç olduğunu gösterir. Kendi başına çalışabilen exe, com, vbs, js, scr, msi ve bat genellikle virüslü olan dosyaların uzantılarında bulunan isimlerdir.

  • Programlarda nasıl anlaşılır?

Öncelikle programınızı orijinal satın alın ya da güvenilir olan sitelerden indirin. Bu programları yüklemeden yani setup seçeneğini seçmeden önce dosyaları aç seçeneğini açıp dosyaları teker teker inceleyin. İçinde tehlikeli uzantılara sahip olanlar var mı bakın. Yoksa yükleyebilirsiniz. Tabi her ne kadar orijinal önersek de ülkemizde insanların %90’ı orijinal olmayan yollarla indirilen dosyaları kullanmakta. 😀

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

1 0 0 0 0 0

“Bilgisayarınıza Virüs Girdiğini Nasıl Anlarsınız?” üzerine 2 yorum

  1. emre says:
  2. Muhammet Ali GÖKDEMİR says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR