Bilgisayar programları nasıl yazılır? - DC-Tekno
Kapat

Bilgisayar programları nasıl yazılır?

Anasayfa
Nasıl Yapılır Bilgisayar programları nasıl yazılır?

 

Yazılım yapmak istiyor ama bunu nasıl yapıcağın hakkında en ufak bir fikrin yok mu? Ozaman biz söyliyelim, adındanda belli olacağı gibi yazılımlar programlama dilleri ile yazılırlar, yani yazacağın her hangi bir yazılımı önce programlama dili ile yazman gerekmektedir ve programlama dilleri ise hemen öğrenilebilen bir şey değildir, o yüzden sabır senin en büyük yoldaşın olucaktır. Bilinen programlama dilleri C++, java, C#, python şeklinde listeyi uzatabiliriz. Gerçekten iyi bir yazılım yazmak istiyorsanız, programlama dilini çok iyi bilmemiz gerekmektedir, ne kadar iyi hakim olabilirsek bu dillere o kadar kaliteli yazılımlar çıkartabiliriz ve bu yazılımlardan para dahi kazanabilirsiniz. Yazılımlar emek harcanarak yapılır, bunu en iyi yazılım yazanlar ve bu işe bir şekilde girmiş insanlar çok iyi bilirler, çünkü bir yazılımı yazmak için saatlerce, günlerce, haftalarca, aylarca belki yıllarca uğraşabilirsiniz, bu tamamen sizin projenizin zenginliğine ve sizin bilginize kalmış olan bir şeydir. Ayrıca bir yazılım yazılırken sadece elimizi değil, zekamızı konuşturmamız gerekmektedir. Yanlış yazılan her hangi bir kod sizi uğraştırabilir ve ya projeniz bittiğinde bazı eksiklikler görebilirsiniz. Bunların olmasası için önlem alma seçeneğimiz her zaman vardır.

Programlama Dili Nedir ?

Bilgisayar genel olarak iki kısımdan oluşur. Yazılım(Software) ve Donanım(Hardware). Bilgisayarı oluşturan fiziksel parçalar(Monitör, Klavye, Ana Kart, Hard Disk vb..) bilgisayarın donanım kısmını oluşturur. Bilgisayarın çalışmasını sağlayan işletim sistemi, işletim sistemi üzerinde oluşturulan diğer programlar, bilgisayarın içerisinde bulunan dosyalar vb.. ise yazılım kısmını oluşturur. Programlar programlama dilleri ile oluşturulur. Assembler, Basic, Cobol, Fortran, Pascal, Visual Basic, C, C++ birer programlama dilidir ve her birinin farklı komutları ve  kuralları mevcuttur. Programlama dilleri farklı özelliklere sahiptir ve farklı amaçlar için farklı programlama dillerinin kullanılması daha uygundur. C dili matematiksel işlemler, mühendislik ve sistem yazılımlarında daha uygunken, HTLM dili ile internet sayfaları tasarlanır. ASP veya PHP ile internet üzerinden veritabanı uygulamaları geliştirilebilir. J

 

ava ve .net(datnet) programlama dilleri yine web(internet) tabanlı programlama dilleridir ve internet üzerinde çok değişik amaçlı uygulamaların hazırlanmasında kullanılırlar. Bu diller ile oluşturulan s cript dosyaları HTML dilinden farklı olarak kullanıcının ulaşabileceği açık kod uygulamaları değildir.  Database veya veri tabanı denen ve bilgilerin saklanması, depolanması, sınıflandırılması ve sorgulanmasında büyük kolaylıklar sağlayan diller de (SQL- Structured Query Language, Oracle ) kısmen programlama dili kısmen de database programları olarak kabul edilebilir.

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

2 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR