Kapat

Apple Haritalar: iPhone Haritalar Uygulaması Gerektiği Gibi Yenileniyor!

Anasayfa
Mobil Apple Haritalar: iPhone Haritalar Uygulaması Gerektiği Gibi Yenileniyor!

Etraf da gezinmek için Apple Haritalar’ı kullandıysanız, rakip uygulamaların sık sık düştüğünü fark etmişsinizdir.

Bu nedenle şirket, artık özel olarak tasarlanmış vanlar filosunu kullanarak Harita verilerini yeniden oluşturacağını duyurdu.

Ayrıca, İphone toplanan bilgileri İphone’nun güçlü bilgi trafiğine eklemek için kullanır.

Analistler, Apple’ın çevremizdeki dünya hakkında daha güçlü verilere sahip olması gerektiğini düşünüyor, onlara göre bu hareket gerekli bir adım.

Teknoloji haberleri sitesi Techcrunch ile yapılan röportajda, Apple kıdemli başkan yardımcısı Eddy Cue, şirketin “Tüm harita verilerini sıfırdan kuruyor.” dedi.

Bunu yapmak için, şirket son birkaç yıldır ABD çapında sensör dolu kamyonlar sürüyor. Araçlar GPS bilgilerini topluyor, aynı zamanda Lidar, tipik olarak kendi kendini süren araçlarla, teknolojiyi kullanarak alanların taranmasını da sağlar.

Kademeli roll-out

Techcrunch’a göre, gelişmiş Apple Haritaları, önümüzdeki birkaç hafta içinde San Francisco’da küçük bir sayı ile başlayıp yavaş bir şekilde kullanıcılar için aktif hale getirilecek. Daha sonra Kuzey Kaliforniya’ya genişleyecek.

ABD’nin geri kalan bölgelerine “gelecek yıl boyunca” yayılacak. Uluslararası kullanıma sunma için bir zaman çizelgesi paylaşılmadı. Apple’ın kamyonetlerinden biri, İngiltere’de Yeovil’de bardan çıkan bir adam tarafından fark edildi.

Haritalama kamyonlarına ek olarak, Apple, halihazırda Haritalar kullanan iPhone kullanıcılarının anonimleştirilmiş verilerini kullanacaktır.

Şirket ayrıca doğruluğu daha da artırmak için uydu görüntülerini de kullanacak.

Apple’ın belirttiği gibi nihai hedef, şirketin üçüncü taraf hizmetlerinden elde edilen verilere olan bağımlılığını ortadan kaldırmaktır. Apple Haritalar sorunlarına güvenilirlik ve doğrulukla yaklaşmak istiyor.

Cue, Techcrunch’a “Dört yıl önce bunu yapmaya karar verdik” dedi.

“Biz, ‘Haritaları nerede kullanma ihtiyacı duyuyoruz? Haritalarda ihtiyaç duyduğumuz şeyler nelerdir?’.

‘’Yapmak istediğimiz şeyi ve onu kullanmak için bunu kendimizin yapması gerektiğini fark ettik.’’

İhtiyaç Duyulan İyileştirmeler

Apple Haritalar, Eylül 2012’de piyasaya sürüldüğünde çok kötü karşılandı. Eksik veriler ve güvenilmez yönler, CEO’su Tim Cook’un müşterilere bir özür mektubu yazmasına yol açtı.

O zamandan beri, şirket yazılımı önemli ölçüde geliştirdi, ancak yine de Google Haritalar veya Waze gibi diğer ürünlerden daha düşük kalıyor.

Creative Strategies’e göre, ABD’li iPhone kullanıcılarının %45’i Google’ın uygulamasını kullanıyor. Apple’ın sistemini kullanan %36’sı, varsayılan olarak yüklü. Küresel olarak, Apple iPhone sahiplerinin çoğunun Apple Maps kullandığını söyledi.

“Bunun Google ile rekabet etmek olduğunu sanmıyorum, ancak Harita kullanan iPhone kullanıcılarının daha iyi bir deneyime sahip olmasını sağlamak gibi” diyor Creative Strategies’ten Carolina Milanesi.

“Ne kadar iyi yaparlarsa, o kadar çok insan bunu kullanmaya devam edecek ve Apple daha fazla verim alacak.”

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR