Kapat

2017 Yılının En Değerli Markaları Belli Oldu

Anasayfa
Karşılaştırma 2017 Yılının En Değerli Markaları Belli Oldu
2017-yılının-en-değerli-şirketleri

2017 yılının neredeyse yarısına ayak basmışken geçtiğimiz günlerde Dünyanın en değerli markaları belli oldu. Interpress’in dünyanın en büyük reklam ve pazarlama şirketlerinden Kantar Millward Brown ve bünyesinde bulunduğu WPP’nin, her yıl düzenli bir şekilde yayınladığı BrandZ Uluslararası En Değerli 100 Marka raporundan gelen bilgilere göre, ilk kez listeye ait 10 sıralama içinde bir Çin markası yer aldı. Gelen bilgilere göre ise ilk beşin şaşırtmayıcı şekilde Google, Apple, Microsoft, Amazon ve Facebook olduğu ortaya çıktı.

Rapora göre Dünyada etkili 100 şirketin ortalama marka değeri geçtiğimiz yıla göre 3 puan artarak 3,6 trilyon olurken, 12 yıl önce marka değeri en yüksek 100 şirketin ortalama yaşı 88 iken, günümüzde ise ortalama yaşın 42’ye düştüğü tespit edildi.

Aslında şaşırdık mı? Hayır. Marka değeri neredeyse 245,6 milyar dolar olan ve geçtiğimiz yıla göre yüzde 7 yükseliş gösteren Google listenin başında yer alırken, Apple’ın marka değeri ise geçtiğimiz yıla göre yüzde 3 artarak yaklaşık 235 milyar dolar oldu. Yani Dünyanın en iyi 2 markası da geçtiğimiz yıla göre yükseliş gösterdiler.

Bilişim Dünyasının babası Microsoft’un marka değeri geçtiğimiz yıla göre yüzde 5 artarak 143 milyar olurken, Amazon ise geçtiğimiz yıla göre marka değerini yüzde 41 arttırarak 139 milyar dolara yükseldi. Fakat bu onu birinci yapmaya yetmedi. Dev şirket listede dördüncü sırada yer aldı.

Sizde merak ediyorsunuzdur değil mi? Nerede bu Facebook? Listenin beşinci sırasında ise 130 milyar dolarlık marka değeri ile Facebook yer alırken, AT&T, Visa, Tencent, IBM, Mc Donald’s firmaları sırayı takip etti. Raporda yer alan bilgilere göre Dünyanın (2017 yılına göre) en değerli 10 firması ise şu şekilde oldu;

1- Google

2- Apple

3- Microsoft

4- Amazon

5- Facebook

6- AT&T

7- Visa

8- Tencent

9- IBM

10- Mc Donald’s

25 yaşında olan Ercan, uzun yıllardan beridir teknolojiye ilgi duymaktadır. Üniversite eğitimine devam etmekte olan Ercan, gelecekte teknoloji alanında daha fazla aktif olmayı hedeflemektedir.

2 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

SPONSOR
SPONSOR